fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irak nechce byť vyňatý z dohody OPEC+

ropa ťažba
Ilustračné foto / Pixabay

Bagdad chce byť súčasťou dohody medzi štátmi OPEC a spojencami na čele s Ruskom, keďže historická ropná dohoda sa javí ako efektívny nástroj na podporu energetického trhu, ktorý je ochromený pandémiou, informuje portál RT.

Irak sa nepokúsil dosiahnuť výnimku z dohody, pretože sa obával, že zvýšenie produkcie by mohlo spôsobiť opätovné poklesy cien, uviedol minister energetiky Abdula Jabbara. Vyhlásenie vyvracia predchádzajúce správy, ktoré tvrdili, že druhý najväčší producent ropy OPEC, ktorý je často kritizovaný za prekročenie svojich produkčných limitov, sa chce oslobodiť od kvót.

Minister očakáva, že ceny ropy môžu začiatkom budúceho roka dosiahnuť približne 50 dolárov, zatiaľ čo globálny dopyt po tejto komodite sa bude mierne zotavovať, informovali v nedeľu miestne noviny Al-Sabah.

OPEC+ pravdepodobne zachová zníženú produkciu ropy

Vyhlásenie prichádza v čase, keď skupina známa ako OPEC+ vedie neformálne rozhovory s cieľom rozhodnúť o budúcnosti znižovania hrubej produkcie. Signatári mali od 1. januára zmierniť produkciu, teraz sa však od nich očakáva, že na ďalšie dva alebo tri mesiace sa opäť obmedzí globálna produkcia o 7,7 milióna barelov denne. Skupina má oznámiť konečné rozhodnutie budúci týždeň.

Najväčší producenti dohody OPEC+, Rusko a Saudská Arábia, sa už dohodli na predĺžení platnosti dohody na prvý štvrťrok 2021, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na dva zdroje organizácie.

Čína uviedla do prevádzky prvý svojpomocne vyvinutý jadrový reaktor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info