HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Afrika začala vyrábať test na Covid-19 za 1 dolár

Ilustračný obrázok/pixabay

Prvýkrát od vypuknutia epidémie Covid-19 sa Afrika môže pripraviť na rýchle testovanie vírusu na kontinente, uvádza portál CNN.

Pasteur Institute, biomedicínske výskumné centrum so sídlom v Dakare, hlavnom meste Senegalu hovorí, že je blízko výroby cenovo nenáročného diagnostického testu na Covid-19, ktorý môže poskytnúť výsledky v priebehu niekoľkých minút. Inštitút prevádzkuje nový podnik s názvom DiaTropix, ktorý od marca spolupracuje na vytvorení testovacej súpravy v spolupráci s piatimi výskumnými organizáciami, vrátane spoločnosti Mologic vo Veľkej Británii.
Amadou Sall, riaditeľ Pasteurovho inštitútu a DiaTropix uviedol, že biomedicínske centrum dúfa, že kúpa súpravy bude stáť len 1 dolár. „Jedná sa o veľmi jednoduchú technológiu, ako je tehotenský test, ktorý môžete použiť všade na komunitnej úrovni, čo je pre Afriku dôležité,“ uviedol.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/12/bez-lekarskeho-potvrdenia-mozno-nebudeme-moct-lietat-letecke-spolocnosti-chcu-zaviest-digitalne-zdravotne-pasy/
Podľa spoločnosti Mologic táto súprava na rýchle testovanie nevyžaduje elektrinu ani laboratórne analýzy.
Namiesto toho pozostáva z jednoduchého testovacieho prúžku umiestneného v plastovej jednotke a používa malú vzorku krvi odobratú pichnutím do prsta, podobne ako nástroje používané na testovanie inzulínu. Krv sa testuje na protilátky spojené s koronavírusom a výsledok sa zobrazuje na testovacom prúžku.
Prototyp súpravy bol testovaný v júni po získaní finančných prostriedkov od darcov, ako sú britská nezisková organizácia Wellcome Trust a britská vláda, uviedol Sall. Po dokončení regulačných kontrol sa plánuje spustiť výroba a distribúcia súprav. Sady rýchlych testov na Covid-19 budú najskôr dostupné na kontinente prostredníctvom vlád a zdravotníckych organizácií, ako sú napríklad Africké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (Africa CDC), uviedol Sall.
„V ideálnom prípade pracujeme na tom, ako môžeme súpravy sprístupniť širšej verejnosti. Momentálne sa však pozornosť sústreďuje na verejné zdravie a potom sa chystáme prejsť k autotestovaniu,“ dodal.
Sall uviedol, že cieľom je vydať 10 až 15 miliónov súprav do februára 2021.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/11/takmer-70-pacientov-ma-priznaky-covidu-az-sedem-tyzdnov-po-prepusteni-z-nemocnice/
Podľa afrického CDC existuje viac ako 1,8 milióna potvrdených prípadov Covid-19 na celom africkom kontinente, takmer polovica z nich je hlásená v Južnej Afrike. Počet prípadov na kontinente je v porovnaní so zvyškom sveta relatívne nízky, odborníci však tvrdia, že nízke testy v mnohých afrických krajinách znamenajú, že niektoré prípady sú neohlásené a neliečené.
Dr. Anderson Latt, epidemiológ zo Svetovej zdravotníckej organizácie uviedol, že jednou z výziev riešenia vírusu na kontinente je nedostatok testovacích súprav. Testy PCR, ktoré sa považujú za najpresnejší diagnostický test na Covid-19, sú nákladné a vyžadujú si špeciálny spotrebný materiál a laboratórnych technikov. Na začiatku ohniska boli vírusy schopné otestovať iba dve laboratóriá – v Južnej Afrike a Senegale.
Podľa WHO môže teraz všetkých 47 krajín africkom regióne WHO poskytovať diagnózy. Na mnohých miestach však testovanie stále zaostáva. Nigéria, najľudnatejšia africká krajina, dováža svoje testovacie súpravy PCR z Číny, ale nedokáže získať potrebné množstvo. Krajina nedávno oznámila plán vývoja lacnejšej súpravy na rýchle testovanie, ktorá prinesie výsledky za menej ako 40 minút a bude stáť menej ako 25 dolárov. „Je potrebné, aby krajiny spolupracovali koordinovaným spôsobom a zabezpečili dostupnosť testovacích súprav,“ uviedol Latt. „Je to skutočne kritické.“ Dodal, že testovacie súpravy vyvíjané Pasteurovým inštitútom v Dakare sú vítaným doplnkom.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/11/ruska-vakcina-sputnik-v-je-ucinna-na-92-je-to-viac-ako-si-udava-pfizer/

Nie je to prvýkrát, čo Pasteurov inštitút stojí v čele poskytovania riešení v oblasti verejného zdravia tvárou v tvár pandémii. Vyrába vakcíny asi 80 rokov, uviedol Sall a počas vypuknutia eboly v západnej Afrike od roku 2013 do roku 2016 ponúkal diagnostický a epidemiologický dohľad.

Sall, ktorý je tiež riaditeľom spolupracujúceho centra WHO pre arbovírusy a vírusové hemoragické horúčky v Senegale, verí, že prítomnosť rýchlych testovacích súprav Covid-19 pomôže oživiť ekonomiku.
„Ak čelíte situácii, keď ľudia nemôžu pracovať, pretože sú chorí … pre ekonomiku je to veľmi škodlivé. A v tomto ohľade je investícia do týchto iniciatív spôsob, ako udržať ekonomiku v chode,“ uzavrel Sall.
https://www.hlavnydennik.sk/2020/11/12/kalinak-s-pociatkom-riadili-mafiu-vyzera-to-presne-takto/

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info