fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V USA novelizovali zákon o výkone trestu smrti

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Vláda USA novelou zákona otvorila cestu pre ďalšie spôsoby vykonávania popráv na smrť odsúdených trestancov.

Už nielen injekcia, zločincov v USA, ktorí boli odsúdení na smrť, budú v budúcnosti popravovať aj benzínom, zastrelením, alebo elektrický kreslom. Novela zákona prišla v čase, keď sa v USA trest smrti vykonáva čoraz menej a verejná mienka sa za posledných niekoľko desaťročí masívne zmenila. Pokračuje web zeit.de.

V Spojených štátoch by mali byť v budúcnosti možné ďalšie spôsoby výkonu trestu smrti – okrem smrti smrtiacou injekciou. Vyplýva to z novely nariadenia o výkone trestu smrti na páchateľoch odsúdených na federálnej úrovni, ktorá bola zverejnená v týchto dňoch v úradnom vestníku federálnej vlády. Rovnako je povolené zastrelenie, elektrické kreslo alebo použitie smrtiaceho plynu.

Japonec, ktorý dobodal 19 zdravotne postihnutých ľudí, bol odsúdený na trest smrti

Podľa úradného vestníka budú od 24. decembra popravy vykonávané akoukoľvek metódou popravy, ktorá je legálna v štáte, v ktorom bol vynesený rozsudok. Väčšina popráv v USA je smrteľnou injekciou, ale zákony v niektorých štátoch poskytujú alternatívy. Napríklad v Mississippi a Oklahome je všeobecne povolené používať plyn, elektrické kreslo a popravčie čaty. Napríklad v Tennessee v decembri popravili väzňa na elektrickom kresle.

Ministerstvo spravodlivosti úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa plánuje niekoľko popráv federálne odsúdených zločincov ešte do inaugurácie novozvoleného prezidenta Joea Bidena v januári. V súčasnej prechodnej fáze ministerstvo naplánovalo päť popráv – z ktorých tri sa majú konať len pár dní pred nástupom Joe Bidena do funkcie. Demokrat Biden trest smrti odmieta.

Súdny spor o obnovenie popráv sa pretiahol až k Najvyššiemu súdu vo Washingtone, vláda nakoniec zvíťazila. Prvé tri popravy boli vykonané smrtiacou injekciou v júli vo federálnom väzení v Terre Haute v štáte Indiana.

V Sudáne odsúdili na trest smrti 27 policajtov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info