HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zbohom samopalom vz. 58, je tu nový BREN 2S!

Reprofoto video YouTube (@ Military Arms Channel)

Útočná puška CZ BREN 2 sa Českej zbrojovke asi naozaj podarila. Radosť z nej môžu mať podľa odborníkov nielen príslušníci oficiálnych ozbrojených zložiek, ale aj milovníci dlhých civilných automatických zbraní.

Nová generácia BREN z Uherského Brodu je už totiž k dispozícii aj v podobe výhradne samonabíjacieho prevedenia. Prvé BRENy kúpila česká armáda ešte v roku 2015 v rámci naliehavej operačnej potreby, a to v počte asi 2600 ks. Pokračuje portál armyweb.cz.

Pušky tohto typu sú deklarované ako náhrada na samopaly vz.58 a útočnej pušky CZ 805 BREN, teda BREN prvej generácie, ktorý nenaplnil očakávania predovšetkým v oblasti hmotnosti, vyváženia a ergonómie.

CZ BREN 2 (tiež CZ 806 BREN) je česká útočná puška meniteľnéj ráže, vyvinutá firmou Česká zbrojovka Uherský Brod. Zbraň bola oficiálne predstavená v roku 2015. Konštrukčne vychádza z modelu CZ 805 BREN, zaznamenala však celý rad zmien a úprav, ktoré vychádzali prevažne z priamych bojových skúseností s útočnou puškou CZ 805 BREN.

Zbraň využíva osvedčený uzamknutý záveru s otáčavým závorníkom. K dispozícii je pádová blokácia úderníka pre väčšiu bezpečnosť, hoci samotná hmotnosť zápalníka neumožňuje nechcenú iniciáciu zápalnice náboja.

Zbraň strieľa jednotlivými ranami alebo dávkou (streľby dávkou samozrejme neplatia pre variant BREN 2S, ktorý je určený pre civilný sektor). Maximálna rýchlosť je 850 (± 100) rán za minútu. Životnosť hlavne ( je kutá za studena) je minimálne 20 000 rán, životnosť celého systému minimálne 30 000 rán. Minimálny efektívny dostrel u CZ BREN 2 je 300 m (hlaveň 8 „), resp. 400 m (11“) alebo 500 m (14 „). Hmotnosť CZ BREN 2 s plným zásobníkom (bez optických mieridiel) je 2,8 kg ( 8 „), 3,05 kg (11“) alebo 3,25 kg (14 „).

Česká armáda nakúpi bojové drony za 55,5 miliónov eur

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info