fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ak ste pomáhali pri testovaní, môžete prísť o rodičovský príspevok

Ilustračné foto: Facebook (Ozbrojené sily SR)

Rodičia, ktorí sa zúčastnili testovania, môžu ostať nemilo prekvapení. Kvôli pár eurám, ktoré si zarobili, môžu prísť o pandemický rodičovský príspevok a to nielen v mesiaci, keď mali príjem. Na obnovenie dávky už nebudú mať nárok nikdy. Potvrdil to aj minister Krajniak. S informáciou prišiel denník Pravda.  

Túto informáciu potvrdila aj hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Mária Hrehová. Tá uviedla, že záleží od toho, na základe akého typu zmluvy dobrovoľníci pri testovaní pomáhali. Nárok zaniká dobrovoľníkom, ktorí podpísali dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, za ktorú dostali príjem.

Minister práce Milan Krajniak si je vedomý tohto problému a tvrdí, že úrady práce mohli v týchto situáciách reagovať neuvážene. „Vieme o týchto prípadoch. Odporúčam im, nech sa odvolajú a budeme to riešiť,“ povedal. Podľa jeho slov žiadny rodič kvôli práci dobrovoľníka nepríde o peniaze. „V krízovom prípade im to zaplatíme cez SOS dotáciu,“ dodal Krajniak.

Visolajský upozorňuje na riziká Matovičového plánu testovania. Zvíťazí opäť tvrdohlavosť premiéra?

Ústredie práce však tvrdí, že rodič nestratí nárok na príspevok, len ak uzatvoril takzvanú zmluvu o dobrovoľníckej činnosti. V takomto prípade však dobrovoľníci nemajú nárok na nejakú odmenu či výplatu. Rodičia, ktorí si takto chceli privyrobiť a predtým nepracovali, sa tak pripravili o 270 eur mesačne a tí, ktorí predtým poberali aj materské dávky, prišli dokonca až o 370 eur mesačne.

Ešte horšie je, že na pandemickú rodičovskú dovolenku sa nedá len tak vrátiť ani v mesiaci, keď už rodič nebude mať žiadny príjem. Hrehová tvrdí, že ak niekto mal napríklad v októbri príjem z podnikania a v nasledujúcom mesiaci november už príjem nemá, nárok jednoducho nevzniká.

Podľa nej nejde o analogickú nadväznosť a pri prerušení preto rodič nárok už jednoducho nemá.

Tejto istej situácii čelia aj jednoosobové sro-čky. Aj takíto podnikatelia, ak sa zúčastnili testovania, pripravili sa o rodičovský príspevok. Tu je však pomocou Prvá pomoc plus, kde sa dá požiadať o kompenzáciu, ktorá nahradí rodičovský príspevok.

Komisárka pre deti: na testovanie detí je nutný súhlas zákonného zástupcu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info