HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V Bolívii sa šíri vírus podobný ebole

ebola
Ilustračný obrázok/pixabay
Vedci vyhlásili poplach kvôli vírusu podobnému ebole z Bolívie, o ktorom sa zistilo, že sa šíri z človeka na človeka a zabil troch z piatich nakazených, informuje portál RT.

Vírus Chapare prenášaný hlodavcami sa prvýkrát objavil v roku 2004 v bolívijskej provincii, po ktorej dostal meno, asi 370 míľ východne od hlavného mesta La Paz. Nový výskum si posvietil na smrteľnosť choroby a na to, ako sa šíri z pacienta nula.

Po prepuknutí choroby v krajine v roku 2019 vedci zistili, že hoci pochádza z inej vírusovej rodiny ako ebola, spôsobuje tiež hemoragickú horúčku, ktorá môže zase spôsobiť zlyhanie orgánov a vnútorné krvácanie.

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba Chapare okrem intravenóznej hydratácie a podpornej starostlivosti. Vírus spôsobuje horúčku, bolesti hlavy, bolesti brucha, vyrážky a krvácanie z ďasien a predpokladá sa, že je výsledkom kontaktu s močom alebo trusom potkana.

Prečo Covid šetrí deti? Vedci to už vedia

Dr. Caitlin Cossaboomová, epidemiologička z Centra pre kontrolu chorôb v USA, predstavila v pondelok na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre tropickú medicínu a hygienu výsledky svojho výskumu ohniska choroby v roku 2019.

Šesťdesiatpäťročný farmár bol pacientom nula a následne rozšíril túto chorobu na 25-ročného lekára, ktorý ho liečil. Po vykonaní KPR bola ďalšou infikovanou 48-ročná záchranárka, ktorá previezla lekára do nemocnice. Gastroenterológ urobil lekárovi endoskopiu a príznaky sa u neho prejavili o 14 dní neskôr. Všetky prípady mali za následok vystavenie tela tekutinám infikovanej osoby.

„Veľký reset“ po Covide? Lídri chcú vybudovať lepšiu spoločnosť

Pacient nula, lekár a gastroenterológ zomreli na vírus Chapare, zatiaľ čo pracovník sanitky a ďalšia infikovaná osoba prežili. Zistilo sa, že potkany sú primárnymi nosičmi patogénu. Obývajú Bolíviu a niekoľko susedných krajín.

Vedci sa teraz obávajú, že vírus mohol v krajine cirkulovať už roky u pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná nesprávna diagnóza horúčky dengue, vírusu prenášaného komármi, ktorý sa na rozdiel od Chapare nemôže prenášať z človeka na človeka.

Dobrá správa je, že arenavírusy, ako napríklad Chapare, sú citlivé na teplo aj dezinfekčné prostriedky, čo znamená, že globálne šírenie je veľmi nepravdepodobné.

Po celom Slovensku sa protestovalo proti vláde Igora Matoviča

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info