HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Polícia konečne priznala: Proti protestujúcim použila slzotvorný plyn a označovacie náboje

Na snímke protivládny protest pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach v utorok 17. novembra 2020. FOTO TASR - Roman Hanc

Bratislavská polícia sa po utorkových (17. 11.) protestoch v hlavnom meste naďalej zaoberá viacerými protiprávnymi konaniami. „Polícia v súvislosti s neohlásenými zhromaždeniami, ktoré sa konali dňa 17. novembra 2020, aj naďalej priebežne analyzuje a vyhodnocuje získané audiovizuálne záznamy, ako aj iné informácie s cieľom vyvodenia právnej zodpovednosti konkrétnym osobám,“ informovala.

Verejný poriadok bol počas utorkových protestov narušený na Námestí slobody a Hodžovom námestí. Pre podozrenie z priestupku alebo trestného činu policajti predviedli 11 osôb, v dvoch prípadoch na osobnej slobode obmedzili osoby pre podozrenia zo spáchania trestného činu výtržníctva a prejavov sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Počas zhromaždení došlo i k zraneniu príslušníka poriadkovej jednotky pred budovou Úradu vlády SR. Polícia priblížila, že ho v oblasti tváre poranila explózia pyrotechniky. Dodala, že v tejto súvislosti začala trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu útoku na verejného činiteľa voči neznámemu páchateľovi. Okrem toho policajti na viacerých miestach usmerňovali dopravu.

Na proteste sa zranil len 15-ročný chlapec: Aj on sa bol len „prechádzať“?

Polícia tiež informuje, že počas opakovaného narušenia verejného poriadku na Námestí slobody použili policajti v súlade so zákonom o Policajnom zbore aj donucovacie prostriedky. A to slzotvorný plyn a kapsule s označovacím farbivom. „Tie sú v zmysle zákona využívané v prípade narušenia verejného poriadku na označenie iniciátorov výtržností alebo iných protiprávnych konaní,“ ozrejmila polícia.

V utorok vyšli tisícky ľudí do ulíc protestovať proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a opatreniam prijatým pre pandémiu nového koronavírusu, a to napriek platnému núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa.

Protesty: Policajný riaditeľ preverí správanie policajtov pri zranení pätnásťročného chlapca

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info