HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Krym je na tom po návrate pod Rusko lepšie, hovorí ukrajinská poslankyňa

Ruský prezident Vladimir Putin hovorí s pracovníkmi v lodenici Zaliv v Kerči na Kryme v pondelok 20. júla 2020. / SITA (Alexej Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Ukrajinská zákonodarkyňa z vládnucej strany prezidenta Volodymyra Zelenského zdvihla mnohým v Kyjeve mandle. Tvrdí totiž, že jej rodný Krymský polostrov sa po návrate pod kontrolu Moskvy v roku 2014 zmenil k lepšiemu, konštatuje portál RT.

Elizaveta Bogutskaja, členka ukrajinského parlamentu za vládnucu stranu Sluha ľudu v rámci rozhovoru pre televíznu spravodajskú stanicu uviedla, že  „mnoho ľudí je spokojných a šťastných“. Hovorila o obyvateľoch regiónu, z ktorých mnohí boli ukrajinskými občanmi až kým Krym v roku 2014 hlasoval za pripojenie k Rusku.

„V porovnaní s pevninou … ľudia nie sú tak politicky zameraní ako my. Pre nich je život iba o živote. Ide o nákup potravín, prácu a je im jedno v akej politickej situácii.“ Poslankyňa navrhla, aby si ľudia zvykli na to, že politici v Kyjeve nezohrávajú v ich živote takú veľkú rolu a povedala: „Za 30 rokov sa nič neurobilo. Keď neurobíme žiadny pokrok, stojíme na mieste.“

V Egypte objavili obrovské množstvo sarkofágov a pozlátených sôch (VIDEO)

Naproti tomu dodala, že od začiatku správy polostrova Ruskom sa začalo s významnými stavebnými prácami v mestách ako Simferopol. Názor Bogutskej je o to mimoriadnejší, že do roku 2014 žila v Simferopole a dodala, že „Rusko veľa stavia. Videla som videozáznam miesta, kde som bývala, len som ho vôbec nerozpoznala … už sú tu výškové budovy a postavené diaľnice.“

Bogutskej slová sú v rozpore s činmi vedenia jej strany. Za posledný týždeň údajne ukrajinskí vojaci uskutočnili na hranici s Krymom sériu cvičení, pri ktorých nacvičovali inváziu do regiónu. Aj keď je akákoľvek takáto činnosť nepravdepodobná, vzhľadom na nedostatočnú medzinárodnú podporu pre vojnu s Ruskom v plnom rozsahu ukazuje, že Kyjev stále nie je ochotný akceptovať výsledky referenda z roku 2014, v ktorom 96,7 percenta obyvateľov hlasovalo za opätovné pripojenie k Rusku.

Denné „korona čísla“ nič nevravia a sú iba „aritmetikou zastrašovania“, tvrdí ruský lekár

Po desaťročiach zanedbávania zo strany Kyjeva bol Krym po opätovnom pripojení k Rusku najchudobnejším regiónom. V roku 2019 však bola ekonomika polostrova označená za najrýchlejšie rastúcu v krajine, pričom Moskva medzi rokmi 2015 a 2022 vyčlenila viac ako 13 miliárd dolárov.

„Obvinenie nemôže stáť na svedkovi kajúcnikovi, ako v treťom svete,“ tvrdí Kaliňák

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info