HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská armáda testuje nové kaťuše. Raketometný systém TOS-2 (VIDEO)

Raketomety TOS-2 počas cvičných strelieb - zdroj Tlačová služba Ministerstva obrany Ruskej federácie

Pravnukovia legendárnych Kaťúš z druhej svetovej vojny sa vracajú do výzbroje ruskej armády. V podobe raketometného systému TOS – 2.

Najnovšie ťažké raketomety TOS-2 prechádzajú skúšobnými testami v ruských jednotkách. Pilotná dávka zbraní tejto generácie bola dodaná do vojenskej služby tento rok. „Raketomety TOS-2 „Tosoška“ sú momentálne na pokusných skúškach v armádnych útvaroch“, uviedol vysoký ruský vojenský predstaviteľ, ktorého citoval portál tass.com.

„Ťažký raketomet TOS-2 je jednou z najnovších zbraní vojakov RCBD (rádiologická, chemická a biologická obrana),“ uviedol šéf ruských síl chemickej, biologickej a radiačnej ochrany generálporučík Igor Kirillov v rozhovore pre ruské ministerstvo obrany. „Pilotná séria zbraní tejto série bola dodaná armáde tento rok a v súčasnosti je predmetom skúšobnej prevádzky,“ dodal Kirillov.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v auguste oznámil, že v priebehu strategického velenia a výcviku štábu Kavkaz-2020 (Kaukaz-2020) bolo jednotkám nariadené cvičiť streľbu z nových raketometov.

 

TOS-2 „Tosoška“ je derivátom ťažkého plameňometu TOS-1A „Horiace slnko“ („Scorching Sun“) so zlepšenými výkonovými vlastnosťami. V porovnaní so svojím predchodcom je namontovaný na kolesovom podvozku nákladného vozidla Ural so zvýšenou nosnosťou a schopnosťami v teréne. Systém má zvýšený rozsah odpaľovacích rakiet. TOS-2 má plne automatizované systémy pozorovania, streľby a kontroly paľby.

TOS-2 je tiež vybavený systémom elektronického boja proti presným zbraniam. Systém nepotrebuje špeciálny podvozok, možno ho naložiť na akúkoľvek pojazdnú plošinu.

Rusko vykonalo test protidružicovej rakety, USA to kritizujú

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info