HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ukrajinské špeciálne jednotky sa údajne cvičia na prevzatie Krymu

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Elitní vojaci ukrajinskej armády nedávno uskutočnili sériu cvičení, pri ktorých si údajne vyskúšali potenciálnu inváziu na Krymský polostrov, informuje portál RT.

Po správach v ukrajinských médiách opísala ruská agentúra RIA Novosti navrhovanú taktickú príručku pre simulovanú misiu. Najskôr „niekoľko skupín špeciálnych síl nepozorovane prekročí hranice a prenikne hlbšie na územie polostrova“, kde by „zničilo vzletové a pristávacie dráhy letísk, zničilo komunikačné centrá, veliteľstvá, sklady zbraní a eliminovalo veliteľov“.

Po tejto skrytej operácii by potom mala nasledovať rozsiahla letecká a pozemná invázia ozbrojených síl krajiny.

Generálporučík Serhiy Naev z ukrajinských ozbrojených síl uviedol, že jedným z cieľov cvičení bolo nacvičiť preventívne opatrenia na ochranu kľúčových strategických zariadení pred možnými teroristickými hrozbami.

„Tí, čo nosia rúška, sú vítači migrantov“, usúdil Václav Klaus

Predchádzajúce ukrajinské pokusy o zriadenie spravodajských sietí na Kryme však narazili na problémy. V januári bol v regióne zatknutý miestny obyvateľ pre podozrenie zo skladovania výbušnín, údajne na príkaz kyjevskej rozviedky. V apríli ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila, že odhalila sieť ukrajinských špiónov, ktorá plánuje teroristické činy a kradne tajné údaje.

A ešte v roku 2016 FSB oznámila, že zabránila ukrajinskému teroristickému útoku, zatiaľ čo jeden z jej agentov a vojak boli zabití pri prestrelke na hranici. Vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko účasť Kyjeva poprel.

Ukrajina tiež obviňuje ruské špeciálne sily z prevádzkovania prieskumných a sabotážnych misií na svojom území. Moskva tieto tvrdenia dôrazne popiera, avšak Kyjev ich uviedol ako zámienku na zvýšenie vojenskej prítomnosti v regióne.

„Ako môžete obviňovať WHO za to, že niekto zjedol netopiera?“ Rusko sa verejne zastalo Svetovej zdravotníckej organizácie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info