HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Väčšina Ukrajincov si NATO neželá. Myslia, že vzťahy s Moskvou sa zlepšia

Muži (demonštranti), raňajkujú na barikáde počas ukrajinského Majdanu (Revolúcia dôstojnosti) na ulici Grushevskogo v Kyjeve, Ukrajina - 21. 1. 2014 © Shutterstock (Krysja)
Aj napriek zvoleniu dvoch po sebe idúcich pro-NATO prezidentov nie sú ukrajinskí občania zjavne na rovnakej úrovni ako ich politické elity, konštatuje portál RT.
Iba 41% Ukrajincov si želá, aby sa národ pripojil k vojenskej aliancii, 37% dáva prednosť tomu, aby zostali nezúčastnení. Vyplýva to z prieskumu Kyjevského medzinárodného sociologického ústavu, ktorý tiež zistil, že 56,6% Ukrajincov verí, že ich krajina nakoniec zlepší svoje vzťahy s Ruskom, pričom 30,1% si myslí, že napätie medzi Kyjevom a Moskvou bude pretrvávať z dlhodobého hľadiska.

Výskum, ktorý sa uskutočnil v októbri, sa pýtal Ukrajincov na západe, v strede, na juhu a na východe krajiny na ich názory na témy rozdeľujúce ukrajinskú spoločnosť. Ankety hovorili aj s obyvateľmi vládou kontrolovaného Donbasu, ale nekontaktovali ľudí v odtrhnutých ľudových republikách Donecku a Luhansku.

Môže byť Soči novým Miami?

Nedostatok podpory NATO je potenciálnou výzvou pre prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý opakovane presadzoval členstvo ako pilier svojej zahraničnej politiky. Ak vezmeme do úvahy pravdepodobný nedostatok nadšenia pre NATO v drvivej väčšine proruského Donbasu, skutočná úroveň podpory transatlantickej aliancie je pravdepodobne ešte väčšmi vzdialená od väčšiny. Výskum tiež zistil, že menej ako polovica (49%) Ukrajincov chce vstúpiť do EÚ.

Napriek bojujúcej ukrajinskej ekonomike a ťažkým bojom s Covid-19, prieskum ukázal, že Zelenský zostáva najpopulárnejším straníckym vodcom v krajine, pričom ho podporuje 33,3%. Nasleduje bývalý prezident Petro Porošenko so 17,3%.

Napriek Zelenského osobnej popularite však prieskum zistil, že jeho politická strana Sluha ľudu sa ľuďom príliš nepáči a v dnešných voľbách by sa umiestnila na treťom mieste. Zaujímavosťou je, že najpopulárnejšou stranou je v súčasnosti opozičná platforma – Pre život, ktorá sa všeobecne považuje za naklonenú Moskve.

Demonštráciu v Poľsku, počas Dňa nezávislosti, rozháňala polícia (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info