HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česi zúria. Slováci im preberajú vlajkovú loď priemyslu – Superb!

Škoda Superb. FOTO TASR/AP

Superb do Bratislavy, tak to je naozaj na neprežutie. Česi hovoria o nepriateľskom kroku Volkswagenu voči nim. Téme sa venujú lidovky.cz.

To, že sa bude Škoda Superb vyrábať niekde inde ako v Českej republike, rieši matka koncernu Volkswagen v Nemecku už viac rokov. Vážnym kandidátom bolo Turecko a to by hádam naši západní susedia aj vydržali. Ale doslova „potupne“ znie pre nich informácia, že Superb bude zbiehať z nových výrobných liniek bratislavskej koncernovej pobočky. Téma už zaujala aj české mienkotvorné médiá, najnovšie portál lidovky.cz.

Definitívny verdikt koncernu mimoriadne znepokojil odborárov v Škodovke. „Škodováci toto rozhodnutie vnímajú mimoriadne citlivo“ – vyhlásil český odborársky predák Josef Středula. Limuzína Superb sa má o dva roky miesto vo východočeských Kvasinách vyrábať v bratislavskom závode Volkswagenu, kam sa presunie z Nemecka aj sesterský model Passat. Takmer po 20 rokoch zmizne z českých liniek jedno z najdrahších áut, ktoré Škoda Auto ponúka. „Považujem toto rozhodnutie za politické. Ide podľa mňa o nepriateľský krok, a to je ešte korektný výraz, „myslí si šéf Českomoravskej konfederácie odborových zväzov.

Volkswagen pracuje na prerozdelení produkcie do závodov po celom svete, so slovenskou vládou podpísal dohodu

Slovenská vláda začiatkom júla tohto roka s nemeckou automobilkou podpísala spoločné vyhlásenie o jej možnej budúcej investícii na Slovensku. Generálny riaditeľ Volkswagenu Herbert Diess hovorí o jednej miliarde investícií.

„To, že nové veľké výroby získava práve slovenský závod koncernu Volkswagen, potvrdil Diess pre najnovšie vydanie časopisu Automobilwoche. „Rozhodli sme sa zvýšiť kapacitu v Bratislave,“ povedal, zverejnil portál teraz.sk. Nový veľký projekt Slovensko získava po tom, čo Volkswagen už skôr prehodnotil zámer stavať nový závod na Passaty a Superby v Turecku.

Výroba nových Passatov a Superbov smeruje do Bratislavy, tvrdia zdroje z blízkosti automobilky Volkswagen

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info