HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA ZAHRANIČIE

Vedci objavili, ako dostať alkohol z krvi – dýchaním

Ilustračný obrázok/pixabay

Tím kanadských vedcov vyvinul neuveriteľný systém na zníženie hladiny alkoholu v krvi trikrát rýchlejšie ako zvyčajne, pomocou jednoduchého prístroja s veľkosťou kufríka. Každý rok by mohol zachrániť milióny životov na celom svete, informuje portál RT.

Skupina vedcov vedená doktorom Josephom Fisherom z University Health Network, lekárskej výskumnej organizácie v kanadskom Toronte, skúmala liečbu akútnej intoxikácie alkoholom, keď došlo k novému riešeniu. To vyvolalo niekoľko nedôverčivých povzdychov – aké je to jednoduché.

„Je takmer nevysvetliteľné, prečo sme to neskúšali pred desiatkami rokov,“ hovorí Fisher. Nová metóda spočíva v nábore pľúc na hyperventiláciu nadbytočného alkoholu z tela, čo pomáha pečeni pri znižovaní hladiny alkoholu v krvi pacienta.

Jedinou existujúcou metódou na odstránenie alkoholu z krvi je dialýza (proces odstraňovania prebytočnej vody, rozpustených látok a toxínov z krvi), čo by však nebolo možné v prípade extrémnej konzumácie alkoholu, ktorá trvá príliš dlho. Vo väčšine prípadov pečeň pacienta zvláda zhruba 90 percent spracovania alkoholu v tele, a to konštantnou rýchlosťou, ktorú obvykle nemožno externe upraviť.

Pellegrini kritizuje Matoviča za plošné testovanie, v marci chcel to isté

Táto nová dýchacia technika trochu prekvapivo znižovala hladinu alkoholu v krvi trikrát rýchlejšie ako samotná pečeň. „Nemôžete však len hyperventilovať, pretože za minútu alebo dve by ste dostali svetloplachosť a omdleli,“ varuje doktor Fisher. Tam prichádza na rad zariadenie jeho tímu.

Hyperventilácia vylučuje spolu s alkoholom oxid uhličitý (CO2) z krvi, ale rýchle zníženie hladiny CO2 v krvi môže spôsobiť točenie hlavy až mdloby; nie je ideálne na liečbu rizikových pacientov.

Na zmiernenie tejto straty vedomia vyvinuli Fisher a jeho tím prístroj veľkosti kufríka, ktorý napriek hyperventilácii bezpečne znovu zavádza požadované množstvo CO2 späť do krvi na normálnu úroveň a vedomie.

Komunitné testovanie? „Tak TOTO teda NIE, pán premiér!“ odkazujú dotknuté subjekty

„Je to naozaj základné zariadenie s jednoduchou technológiou, ktoré je možné vyrobiť kdekoľvek na svete – nie je potrebná žiadna elektronika, počítače ani filtre,“ hovorí Fisher a dodáva, že v súčasnosti je toto zariadenie iba dôkazom koncepcie používanej na dobrovoľníkoch v laboratóriu. Spolu s ďalšími autormi odporúča ďalšie štúdie na preskúmanie jeho možného použitia v klinickom prostredí.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie možno asi tri milióny úmrtí na celom svete ročne pripísať zneužívaniu alkoholu, čo predstavuje 5,3 percenta všetkých úmrtí na celom svete. Takže tento nový kufríkový prístroj by sa mohol ukázať ako bezprecedentný životabudič.

Matovič so Sulíkom opäť vykopali vojnovú sekeru. Ich slová a verejné statusy neveštia nič dobré

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info