HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Po Bin Ládinovi dostali ďalšieho šéfa Al-Kaidy. Vraj ho kryl aj Taliban

Vojenské jednotky v Afganistane/ zdroj: TASR
Afganské národné riaditeľstvo pre bezpečnosť (NDS) tvrdí, že zabilo šéfa Al-Káidy zodpovedného za skupinu v juhoázijskom regióne. Tvrdí, že Taliban ho skrýval, a to aj napriek sľubom o ukončení vzťahov s Al-Káidou, informuje portál RT.

Mohammed Haneef, prezývaný „Abdullah“, bol zabitý pri razii v západnej provincii Farah, informovali afganskí predstavitelia. Haneef bol označený za vysokého vodcu Al-Káidy na indickom subkontinente (AQIS) a bývalého pomocníka a zástupcu šéfa AQIS Asima Umara, ktorý bol minulý rok zabitý v Afganistane.

Podľa NDS bol Haneef pôvodne členom Talibanu, ale tento rok sa pripojil k Al-Káide a trénoval militantov Talibanu na výrobu bômb a ich umiestňovanie do vozidiel. Hannef dostal od Talibanu „bezpečný prístav a ochranu“, uviedla NDS.

Za jediný polrok Rusko doslova z dvoch tretín prezbrojilo

Hovorca Talibanu pre agentúru Reuters uviedol, že skupina tieto obvinenia vyšetruje. Taliban sa zaviazal prerušiť vzťahy s Al-Káidou v rámci mierovej dohody s USA podpísanej vo februári. Extrémistický strážny pes OSN však v októbri varoval, že agenti Al-Káidy sú stále „silne integrovaní“ do Talibanu a trénujú a bojujú spoločne.

Minulý týždeň afganská armáda informovala, že v oblastiach kontrolovaných Talibanom zahynulo niekoľko bojovníkov Al-Káidy. Náčelník generálneho štábu afganskej armády Yasin Zia uviedol, že „Taliban stále úzko koordinuje a vedie operácie s inými teroristickými organizáciami vrátane Al-Káidy.“

EÚ zvažuje, že v celej Európe sa bude organizovať „výcvik imámov“, aby zakročila proti „ideológii nenávisti“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info