HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ smeruje k ďalšiemu rozšíreniu na Balkán

Ilustračný obrázok/pixabay

Na utorňajšom samite o rozšírení EÚ sa vodca Bulharska, ako členského štátu EÚ zaviazal, že podporí krajiny západného Balkánu na ceste ich integrácie do Európskej únie, informuje portál Breitbart.

Lídri krajín EÚ a kandidáti na členstvo Čierna Hora, Srbsko, Severné Macedónsko, Albánsko, Bosna a Kosovo sa stretli v Sofii.  Prediskutovali svoje vyhliadky na vstup do EÚ na takzvanom samite Berlínskeho procesu, ktorému spoločne predsedajú Bulharsko a Severné Macedónsko.

Na samite boli prijaté dva akčné plány – jeden spoločný regionálny trh a zelená agenda pre región, ktorý sa uberá rovnakým smerom ako zelená dohoda EÚ – na odblokovanie potenciálu obnoviteľnej energie v regióne pri zlepšovaní zdravia jeho občanov. Obidve vyhlásenia, ktorých cieľom je ďalšie zosúladenie regiónu s normami EÚ, boli podpísané online počas samitu.

Maďarsko zamietlo nový rozpočet EÚ ako „Sorosov plán“

„Nezabúdajme, že západný Balkán predstavuje trh s asi 20 miliónmi ľudí. To dá vyhliadky mladým ľuďom, ktorí migrujú rýchlym tempom a hľadajú adekvátnu odpoveď na demografickú krízu, čo je regionálna spolupráca a dobré susedské vzťahy,“ uviedol bulharský premiér Bojko Borissov.

Berlínsky proces, ktorý zahájila nemecká kancelárka Angela Merkelová v roku 2014 na podporu európskej integrácie krajín západného Balkánu, sa zameriava na tri hlavné oblasti – hospodárstvo a prepojenie, zmierenie a dobré susedské vzťahy a bezpečnosť. Ďalší summit sa bude konať budúci rok v nemeckom hlavnom meste, povedala Merkelová účastníkom na konci fóra.

EÚ zvažuje, že v celej Európe sa bude organizovať „výcvik imámov“, aby zakročila proti „ideológii nenávisti“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info