fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Čaká nás chudoba? Ekonomika sa možno nikdy nevráti na predpandemickú úroveň, varuje Svetová banka

Ilustračný obrázok / pixabay.com

Obnova globálnej ekonomiky z krízy Covid-19 bude podľa vedúceho ekonóma Svetovej banky Patricka Kirbyho veľmi pomalá, pričom varoval, že tempo rastu sa nemusí nikdy vrátiť na predpandemickú úroveň, informuje portál RT.

„Veríme, že pár rokov zostaneme pod úrovňou z roku 2019 a takmer nikdy nedosiahneme tempo rastu, ktoré bolo predtým,“ uviedol Kirby počas moskovského fóra, ktoré sa konalo tento týždeň.

Podľa ekonóma by sa situácia pozorovaná v mnohých krajinách sveta dala porovnať s „najtvrdšími“ dôsledkami finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. A to aj napriek pozitívnym výsledkom v treťom štvrťroku, dodal Kirby.

Zároveň uviedol, že keď sa druhá vlna pandémie Covid-19 začne šíriť do mnohých krajín a globálne oživenie je pomerne pomalé, centrálne banky budú nútené udržiavať kľúčové sadzby na nízkej úrovni.

Päť profesií blízkej budúcnosti

Svetová banka už predtým varovala, že v roku 2020 sa má po prvý raz za viac ako 20 rokov zvýšiť extrémna globálna chudoba v dôsledku „mimoriadnej“ krízy, ktorá je spojená s Covid-19

Je pravdepodobné, že extrémna chudoba, ktorá je definovaná ako živobytie s menej ako 1,90 dolára na deň, tento rok postihne medzi 9,1 a 9,4 percenta svetovej populácie. To by predstavovalo regresiu k miere 9,2 percenta v roku 2017. Ak by pandémia nepoškodila svet, mala by sa miera chudoby v roku 2020 znížiť na 7,9 percenta.

Grécko stavia oceľový plot proti migrantom. Budú na ňom kamery a sirény

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info