HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Francúzsko zakazuje tureckú pravicovú skupinu „Šedí vlci“

Turecko vs. Francúzsko, ilustračný obrázok/TASR, AP
Francúzsky minister vnútra oznámil, že turecká nacionalistická skupina Šedí vlci bola rozpustená. Organizácia bola zodpovedná za násilné činy a podnecovala diskrimináciu a nenávisť, informuje portál RT.

Rada ministrov v stredu schválila rozpustenie tureckej nacionalistickej skupiny Šedí vlci vo Francúzsku. Výsledok stretnutia oznámil minister vnútra Gerald Darmanin. Zdieľal fotografiu dekrétu na Twitteri a dodal, že skupina „bola rozpustená … v súlade s pokynmi prezidenta republiky“.

Darmanin v pondelok oznámil, že sa snaží zakázať organizáciu napojenú na Stranu tureckého nacionalistického hnutia (MHP). MHP dôrazne odsúdila túto iniciatívu a na Twitteri sa podelila o fotografiu francúzskej vlády „objímajúcej teroristov PKK v Elyzejskom paláci“ s odôvodnením, že zjavné pokrytectvo odhalilo „ambivalentný postoj Európy“.

Teroristi sú už pri hraniciach a naša obrana si chodí merať teplotu

Minulý týždeň boli členovia Šedých vlkov videní medzi tureckým davom, ktorý vtrhol do ulíc Lyonu a „hľadal“ Arménov. Do mestského pamätníka arménskej genocídy bol zapísaný aj názov skupiny a pro-turecké heslá. Stalo sa tak v čase, keď Turecko podporuje Azerbajdžan v konflikte s Arménskom o sporný región Náhorný Karabach.

Zákaz Sivých vlkov sa udial v čase, keď medzi Parížom a Ankarou vládne vysoké napätie. Prezident Emmanuel Macron sa pustil do ostro kritizovanej kampane proti radikálnemu islamu po sťatí učiteľa Samuela Patyho a nedávno rozzúril moslimov po celom svete po tom, čo schválil karikatúry proroka Mohameda od Charlie Hebdo.

Zabudnite na Trump vs. Biden – Erdoğan vs. Macron je zápasom ťažkej váhy roka! (Simon Tisdall)

Prezident Erdogan reagoval porovnaním Macronovej reakcie na zaobchádzanie so Židmi pred druhou svetovou vojnou a spochybnil duševné zdravie francúzskeho prezidenta.

Po smrteľnom útoku na kostol v meste Nice začali bezpečnostné sily krajiny zasahovať proti organizáciám podozrivým z propagácie radikálneho islamu.

Protiislamské vtipy Charlie Hebdo starnú, už nie sú ani múdre ani vtipné (Chris Sweeney)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info