HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V týchto okresoch sa celoplošné testovanie zopakuje aj tento víkend

Testovanie žiakov na školách je vraj dobrovoľné, no realita je úplne iná. Ilustračné foto: Facebook (Ozbrojené sily SR)

Premiér Igor Matovič síce avizoval dve kolá celoplošného testovania na zistenie nakazených koronavírusom, napokon zo svojho úmyslu ustúpil.

Zdroj: MO SR
Zdroj: MO SR

Víkendové celoplošné testovanie zamestnalo tisícky zdravotníkov, vojakov, policajtov, ale aj dobrovoľníkov. V pondelok sa verejnosť dozvedela ako na tom Slovensko s nákazou COVID-19 je, Otestovať sa prišlo vyše 3,5 milióna ľudí, pričom zachytených bol 1,06 % infikovaných. Vláda a premiér Matovič, aj pod tlakom pandemickej komisie, napokon upustili od celoplošného druhého kola, ktoré sa bude konať už len cielene v najzasiahnutejších okresoch, informujú Topky.sk.

Druhé testovanie sa uskutoční iba vo vybraných okresoch

Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu dostanú výnimku na druhé kolo testovania na koronavírus len okresy s počtom pozitívnych prípadov nižším ako 0,7 %. Testovať sa tak nebude ani v dvoch najväčších mestách na Slovensku – Bratislave (0,33 %) a Košiciach (0,56 %). Celkovo sa teda bude v priebehu 7. a 8. novembra testovať 45 okresov. Ministerstvo ponúklo aj prehľadnú tabuľku tých, ktoré to budú.

Celoplošné testovanie: Nevhodné testy, nepripravenosť, neodbornosť, ale aj nátlak na ľudí

Minister Naď odkazuje, že jedna bitka vojnu nevyhráva
Zdroj: Úrad vlády SR

Prvé kolo síce vyvolalo vlnu nevôle u mnohých primátorov a starostov pre jeho rýchle naplánovanie a nie vždy bezchybnú realizáciu, vláda však verí, že v tom druhom už bude všetko v poriadku. „Vzhľadom na to, že pilotné testovanie a tiež prvé kolo celoplošného testovania sa preukázali ako efektívne nástroje v snahe zamedziť šírenie ochorenia medzi našimi obyvateľmi, je dôležité v tomto úsilí nepopúšťať. Potrebujeme stabilizovať všetky regióny a nemôžeme sa uspokojiť s dobrou situáciou v niektorých častiach Slovenska. Veď ako sa hovorí, jedna bitka vojnu nevyhráva,“ zdôvodnil minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý úprimne verí v pochopenie a podporu všetkých, ktorí sa na testovaní podieľajú, a tiež obyvateľov, ktorí sa na ňom majú zúčastniť.

Mesto Gelnica má na vládu otázky a zároveň protestuje

Na nekompromisnú hranicu 0,7 %, ktorý napokon určil premiér Matovič, sa takmer presne dostal okres Gelnica. „Netušíme, na základe čoho sa dospelo práve k tomuto podielu, keď sme si však po konzultácii s Okresným úradom a starostami jednotlivých obcí dali dohromady čísla za náš okres, reálne výsledky vyzerajú takto: celkový počet testovaných: 18 331, pozitívne testovaní: 131, pozitívne testovaní občania okresu Gelnica: 119, a podiel pozitívne testovaných občanov okresu Gelnica je 0,649 percent,“ píše primátor Gelnice Dušan Tomaško v statuse stránky mesta. „Žiadame preto kompetentné orgány, aby prehodnotili svoje rozhodnutie,“ odkazuje podľa Topky.sk vláde mesto Gelnica.

ZMOS je skôr za to, aby druhé kolo celoplošného testovania nebolo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info