HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Masívny protest vo Varšave proti zákazu potratov (VIDEO)

Aktivistky za práva žien držia plagáty počas protestu 28. októbra 2020 vo Varšave. Tisíce Poliakov v stredu nenastúpili do práce v rámci celoštátneho štrajku na protest proti minulotýždňovému verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu sa interrupcií. Masové protesty proti verdiktu sa v Poľsku konali už siedmy deň. FOTO TASR/AP

Demonštranti proti novým obmedzeniam potratov zaplavili varšavské ulice, pričom sa akcia označuje za jeden z najväčších protestov za posledné desaťročia, ktorý sa odohral v poľskom hlavnom meste, informuje portál RT.

Desaťtisíce ľudí v piatok večer pochodovali Varšavou ako súčasť týždennej série demonštrácií vyvolaných rozhodnutím súdu, ktorý zakázal takmer všetky potraty v Poľsku.

Zábery z dronov zverejnené spoločnosťou Ruptly ukazujú, ako sa more demonštrantov valí po cestách mesta.

Ľudia pri prechode hlavným mestom rozsvecovali svetlice, mávali svetlami a niesli kartóny, na ktorých boli napísane rôzne heslá. Protest bol taký veľký, že ani zábery zo vzduchu nevyzerajú tak, že by ukazali celú demonštráciu.

Mohutná demonštrácia prebiehala väčšinou pokojne, došlo však k citeľnej prítomnosti polície kvôli obavám, že by mohlo dôjsť k potýčkam s pravicovými protestujúcimi.

Poľský ústavný súd začiatkom tohto mesiaca rozhodol, že potraty v prípadoch, keď má plod vážnu vrodenú chybu, sú protiústavné. Toto rozhodnutie robí potrat nezákonným takmer za každých okolností, pretože Poľsko už má niektoré z najprísnejších právnych predpisov o postupe v Európe.

Poľská vláda obvinila demonštrantov z ohrozenia verejného zdravia šírením koronavírusu. Aktivisti za potraty tvrdia, že bojujú za ľudské práva.

Merkelová obhajuje nové bezpečnostné pravidlá spojené s Covid-19 a odmieta „klamstvá a dezinformácie“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info