fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smrť Jozefa Chovanca: Belgická súdna rada tvrdí, že ich úrady nič nezatajili

Na videozábere z policajnej kamery lekárka kontroluje Slováka Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi 24. februára 2018. / TASR (AP)

Prípad nepochopiteľnej smrti Jozefa Chovanca po zásahu belgických policajtov rozvíril na Slovensku veľkú vlnu nevôle. Belgičania to ale vidia celkom ináč. Informujú tvnoviny.sk.

Najvyššia súdna rada (CSJ) po šetrení nezaznamenala žiadne úsilie zo strany iných súdnych orgánov v Belgicku utajiť nejaké skutočnosti alebo prvky v prípade týkajúcom sa smrti slovenského občana Jozefa Chovanca. O štvrtkovom rozhodnutí rady informovala agentúra Belga, píše webový portál TV Markíza tvnoviny.sk.

Neprimeraný zásah mohol spôsobiť smrť

Slovák Jozef Chovanec zomrel ešte koncom februára 2018 po neprimeranom zásahu belgickej polície na letisku v Charleroi. Prípad však rozvírilo „pokojné“ vody nielen u nás, ale aj v Belgicku až zverejnené video, na ktorom bol vidieť celý zásah policajtov. Video, naznačujúce neetické a neprimerané správanie letiskovej polície voči jej manželovi zaistenému v cele predbežného zadržania, zverejnila koncom augusta vdova po zosnulom Chovancovi po dohode so svojou advokátkou.

Keďže Chovanec krátko po policajnom zásahu upadol do kómy a o tri dni na to zomrel, u väčšiny Slovákov zásah vyvolal pohoršenie a zároveň aj dôvodné podozrenie, že bol neprimeraný a mohol mu spôsobiť smrť. V smutnej veci sa zainteresovala aj naša prezidentka Zuzana Čaputová a diplomacia a Ministerstvo vnútra. Najvyššia súdna rada v Belgicku preto dostala za úlohu podrobne preskúmať súdny spis týkajúci sa vyšetrovania smrti J. Chovanca.

Manželka zabitého Slováka v Belgicku si myslí, že J. Chovanec zomrel už v cele

Snaha o transparentnosť súdnych orgánov

O vyšetrovaní, ktoré sa začalo v septembri, a CSJ ukončila v stredu 28. októbra, informuje agentúra Belga. V oficiálnom vyhlásení CSJ uviedla, že vo všetkých vykonaných úkonoch, ako aj v aktívnej účasti strán na vyšetrovaní prípadu, bolo vidieť „neustálu snahu o transparentnosť súdnych orgánov“. Súdna rada zároveň vydala desať odporúčaní na zlepšenie pracovných postupov polície, ktoré by v budúcnosti mali predísť prípadom ublíženia na zdraví či úmrtia osôb v dôsledku policajného zásahu. Patrí medzi ne aj vydanie obežníka týkajúceho sa hlavných úkonov, ktoré v takýchto prípadoch majú prijať štátni zástupcovia.

Ďalšími odporúčaniami sú starostlivé skontrolovanie poskytnutej lekárskej pomoci predbežne zadržaných osôb, čo najrýchlejšie preverenie situácie na mieste činu či pozornosť venovaná uchovaniu všetkých relevantných dôkazov. V prípade Jozefa Chovanca zlyhalo viacero faktorov, vrátane neskorého a nedostatočného zdravotného ošetrenia.

Belgický vicepremiér ubezpečil, že vyšetrovanie smrti Jozefa Chovanca bude dôkladné a transparentné

K vyšetrovaniu viacero kritických poznámok

Televízna stanica RTBF v piatok uviedla, že Chovancova rodina je spokojná so správou Najvyššej súdnej rady, ktorá mala aj viacero kritických poznámok k celkovému priebehu vyšetrovania a k fungovaniu súdneho systému v Belgicku. „Rodina dúfa, že tieto rôzne odporúčania sa skutočne uplatnia v praxi, aby táto správa nezapadla prachom,“ uviedla pre RTBF advokátka Ann Van de Steenová, zastupujúca príbuzných zosnulého Slováka.

Podľa jej slov si rodina Chovancovcov uvedomuje, že úlohou CSJ je analyzovať všeobecné fungovanie súdneho systému v krajine, a vzhľadom na to, že súdne vyšetrovanie tohto prípadu stále prebieha, súdna rada nie je v pozícii, aby mohla komentovať vecnú stránku veci. Advokátka zdôraznila, že Najvyššia súdna rada nie je v tomto prípade ani sudcom, ani disciplinárnym orgánom, píše na záver portál tvnoviny.sk.

Chovanec bol v Belgicku zavraždený v čase, keď tam bol veľvyslancom otec Matúša Valla

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info