HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR

Jiří Kajínek: Príbeh neobvyklého favorita sociálnych sietí!

Jiří Kajínek / Facebook (Strana Práv Občanů - Zemanovci Středočeský kraj)

Jiří Kajínek je asi najznámejší český odsúdený a omilostený vrah. Napísal knihu, spolupracoval na scenári k úspešnému filmu o svojej kauze. Je veľmi aktívny na YouTube, kde má vlastný kanál, často hosťuje na iných kanáloch a má plno fotiek a fanúšikov na Instagrame, píše portál FajnTip.cz.

Jiří Kajínek má za sebou pestrú kriminálnu minulosť, začínal ako malý zlodejíček a nikoho nezaujímal. Do väzenia išiel prvýkrát v roku 1982 za vylúpenie niekoľkých chatiek, v roku 1985 už to bolo za bytové vlámačky a pridal sa k tomu aj útok na verejného činiteľa, pretože sa zadržaný pobil s policajtmi.

Až v roku 1998, kedy bol odsúdený za dvojnásobnú vraždu a jeden pokus o vraždu, sa o neho začali zaujímať médiá. Kajínek mal zastreliť podnikateľa s mafiánskym pozadím a jeho osobného strážcu. Druhého strážcu vážne postrelil, ale vďaka rýchlej pomoci to prežil. Práve na jeho svedectve bola obžaloba postavená. Lenže svedok sám bol recidivistom s nie dobrou povesťou a v jeho výpovede bolo veľa nejasností, rovnako ako v ďalších bodoch obžaloby. Navyše sa k obvineniu pridali ešte nezákonné držby zbraní, ktoré sa u Kajínka našli. Išlo o samopaly, pištole a brokovnice.

Jiří Kajínek je influencer pre dôchodcov! Na Instagrame predáva bundy, topánky aj jedlo

Dostal trest doživotia, čo sa u nás tak často nestáva. Jeho obvinenie bolo však plné nejasností a začali sa objavovať skupiny jeho zástancov a do väzenia mu písalo nemalé množstvo obdivovateliek. Stal sa výborne predajným artiklom pre novinárov a reportérov. Už sporný a nejasný priebeh súdneho procesu bol novinármi prezentovaný tak, že Kajínek vyšiel ako obeť a polícia ako skorumpovaný spolok riadený podnikateľskou mafiou, ktorá je prepojená do najvyšších politických kruhov.

A pretože populárny väzeň rozhodne nebol hlúpy, rád počas pobytu vo väzení historku o spáchanom čine živil. A navyše bol veľmi vynaliezavým utečencom z väzníc. Podarilo sa mu to viackrát, ale jeho posledný útek z Väznice Mírov bol naozaj hodný obdivu. Táto väznica je všeobecné považovaná za najlepšie stráženú. Štýl, s ktorým si väzeň našiel spôsob, ako utiecť, bez toho aby musel niekoho zraniť alebo sa vyhrážať so zbraňou, fascinoval celú zem a z väzenských dozorcov urobil idiotov.

Aj napriek tomu, že Kajínek na slobode dlho nezostal, jeho popularita rástla, na sociálnych sieťach vznikali skupiny, ktoré neustále dokola preberali Kajínkovu nevinu a skorumpovanosť právneho systému a polície.

Expriateľka Karlosa Vémolu prišla o bábätko!

Trestný spis obsahoval vyše 10 tisíc strán, prípad sa celkom prerokúval 46 dní a trval 6 rokov. Vypovedalo 56 svedkov a 10 rôznych súdnych znalcov, odôvodnenie rozsudku bolo na 130 stranách. Od roku 1999 bolo podaných viac ako 10 rôznych žiadostí o obnovenie procesu, odvolanie a sťažností. Nepomohli ani mediálne známi právnici a angažovanosť dvoch ministrov spravodlivosti.

Celá aféra zanechala horkú pachuť, že vraždili policajti a Kajínek je obetný baránok. Celú vec vyriešil až prezident Miloš Zeman a odsúdeného vraha omilostil.

Pred väzením čakali na prepusteného väzňa fanúšikovia, ako by išlo o nejakú celebritu. Dokonca tam čakala aj Kajínkova vážna známosť, s ktorou si začal písať vo väzení. Začal sa objavovať v médiách a svoju popularitu si udržiava dodnes.

Jaromír Jágr prezradil, čo si myslí o rúškach a iných vládnych nariadeniach

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info