fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rozsah stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť, tvrdí Kolíková

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). FOTO TASR - Jakub Kotian

Rozsah zadržaných, väznených a stíhaných osôb v justícii ukazuje, že ide o systémovú záležitosť a je preto potrebná aj systémová zmena. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí).

Reagovala tak na dnešnú akciu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) s názvom Víchrica, počas ktorej zadržali advokáta Zoroslava K. a ďalších štyroch sudcov. Zmeny nie sú podľa ministerky potrebné len preto, aby mohla verejnosť uveriť, že súdy alebo prokuratúra stoja na strane spravodlivosti a že advokáti sú určitou predĺženou rukou spravodlivosti, ale aj preto, aby bol systém funkčný pre naplnenie svojho poslania slúžiť spravodlivosti.

Kolíková pripomenula, že systémovou zmenou je napríklad novela ústavy, ktorá je v súčasnosti v Národnej rade SR (NR SR), ale aj nová súdna mapa. „Vidím preto ako nevyhnutné ju čo najskôr položiť na stôl. Nová súdna mapa má byť nástrojom pre kvalitnejšiu justíciu s cieľom mať rýchlo zrozumiteľný rozsudok, ktorému verím, že je spravodlivý. Táto zmena je však rovnako dôležitá aj pre pretrhnutie korupčných väzieb,” dodala.

Predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Ján Šikuta v súvislosti s policajnou akciou povedal, že zatiaľ oficiálne nedisponuje žiadnymi konkrétnymi informáciami, prečo bol zadržaný aj sudca NS SR Jozef K. V prípade, že sa preukáže existencia dôvodných pochybností o tom, či sudca spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti a že došlo z jeho strany k takému konaniu, ktorým bola vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva, je Šikuta podľa stanoviska NS SR pripravený okamžite navrhnúť sudcovi dočasne pozastaviť funkciu.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) na sociálnej sieti zdôraznila, že na právnika Zoroslava K. upozorňovala už v roku 2019 a vtedy u polície nevidela chuť veci vyšetrovať. „Vládol staronový Smer s Petrom Pellegrinim a nehýbalo sa vôbec nič,” napísala.

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) na sociálnej sieti k dnešnému zatýkaniu napísala, že spravodlivosť na Slovensku sa pomaly roztáča. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že odvážni vyšetrovatelia a prokurátori si za dnešnú odvahu zaslúžia veľký klobúk dolu. „Evidentne sa rozhodli pri príležitosti vzniku republiky založiť republiku nanovo,” dodal.

NAKA dnes podľa medializovaných informácií zadržala právnika Zoroslava K., bývalú podpredsedníčku najvyššieho súdu SR Jarmilu U., bývalú podpredsedníčku Okresného súdu Bratislava I Katarínu B., sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Otíliu D. a tiež sudcu Najvyššieho súdu Jozefa K. Zadržaných previezli na expozitúru NAKA do Nitry, kde vykonávajú procesné úkony.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info