HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Putin sa obul do propagandistov: „Demokraciu nemožno importovať…“

Ruský prezident Vladimir Putin / SITA (AP)

„Demokraciu nemožno importovať, možno ju postaviť iba na národnej identite a zvrchovanosti“, vyhlásil Vladimír Putin v prejave na Valdajskom klube. Ruská občianska spoločnosť podľa neho bude v budúcnosti hrať kľúčovú úlohu pri rozvoji Ruska.

„Usilujeme sa, aby bol hlas našich občanov rozhodujúci a aby boli realizované konštruktívne návrhy a požiadavky, pochádzajúce od rôznych sociálnych síl.“ Prezident Putin v prejave na Valdajskom klube. Jeho vystúpenie uverejnil potrtál tass.ru, redakcia HD z neho vyberá nasledujúcu pasáž.

„Čí hlas by mal štát v skutočnosti počuť? Ako rozpoznať, či je to skutočne hlas ľudí, alebo je to zákulisné šepkanie alebo niekoho hlučné výkriky, ktoré nemajú žiadny vzťah k našim ľuďom, niekedy prechádzajúce až do hystérie?“ Pýtal sa v rečníckej otázke prezident Putin.

„Je potrebné vyrovnať sa s tým, že isté záujmové kruhy sa niekedy snažia nahradiť skutočný verejný dopyt záujmom nejakej úzkej sociálnej skupiny. A potom, úprimne povedané, robia to nepretržite vonkajšie sily.“ Rozbiehal tému o autenticite demokracie v štáte Vladimír Putin.

„Mám iba narodeniny – to nie je štátny sviatok“. Putin poskytol veľký narodeninový rozhovor

„Skutočnú demokraciu a občiansku spoločnosť nemožno „importovať“. Hovoril som o tom mnohokrát. Nemôže byť produktom aktivít zahraničných „priaznivcov“, aj keď vraj „chcú to najlepšie“. Teoreticky je to pravdepodobne možné. Úprimne povedané, ja som sa, úprimne povedané, s takouto vecou nestretol a skutočne v ňu neverím. Vidíme, ako také „importované“ modely demokracie fungujú. Je to iba škrupina, fikcia, spravidla fikcia zbavená vnútorného obsahu, ba až zdanlivá zvrchovanosť. Ľudí, kde sa takáto schéma realizuje, sa v skutočnosti nikto na nič nepýta. Príslušní vodcovia nie sú ničím iným ako vazalmi. A pre vazala, ako viete, o všetkom rozhoduje pán. Preto opakujem: iba občania ich vlastnej krajiny majú právo určiť, aký je ich verejný záujem.“

Vladimír Putin sa dotkol aj pôsobenia mimovládnych štruktúr: „V Rusku sme prešli pomerne dlhým obdobím, keď takmer hlavným zdrojom tvorby a financovania mimovládnych organizácií boli zahraničné nadácie. Samozrejme, nie všetci mali žoldnierske alebo zlé úmysly, nie všetci sledovali cieľ otriasť situáciou v našej krajine, zasahovať do našich záležitostí, ovplyvňovať ruskú domácu a niekedy zahraničnú politiku vo vlastných záujmoch. Samozrejme, že nie.“

„Medzi nezávislými verejnými organizáciami (existujú aj také existujú) sa našli aj úprimní nadšenci, ktorým sme určite vďační. Ale aj v tomto prípade zostali spravidla mimozemšťanmi, outsidermi a nakoniec odrážali názory a záujmy nie občanov Ruska, ale ich zahraničných tútorov. Jedným slovom slúžili ako prostriedok v zlých rukách. So všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami.“ Hodnotil činnosť niektorých mimovládok Vladimír Putin.

62% Rusov by po skončení Putinovej vlády hlasovalo pre ženskú prezidentskú kandidátku

„Silná, slobodná a nezávislá občianska spoločnosť je zo svojej podstaty národne orientovaná a zvrchovaná. Klíči z hrúbky života ľudí, môže mať rôzne podoby a smery. Ale toto je kultúrny fenomén, tradícia konkrétnej krajiny, a nie produkt abstraktnej „nadnárodnej mysle“, za ktorou sa skrývajú záujmy iných ľudí.“

Podľa prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina „povinnosťou štátu je podporovať verejné iniciatívy a otvárať im nové príležitosti. To je presne to, čo robíme. A túto otázku považujem za najdôležitejšiu pre vládnu agendu na ďalšie desaťročia – bez ohľadu na to, kto konkrétne a aké pozície zastáva. To je záruka suverénneho, progresívneho rozvoja Ruska, skutočnej kontinuity v jeho napredovaní a našej schopnosti reagovať na globálne výzvy.“ Povedal okrem iného najvyšší predstaviteľ Ruska na zasadnutí Valdajského klubu v prejave k jeho účastníkom.

Putin prijme zákon, na aký čakáme u nás už roky. Zakáže vývoz dreva z Ruska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info