fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zamestnávatelia odmietajú zatvorenie ekonomiky aj desaťdňovú karanténu pre neotestovaných

Ilustračný obrázok - SITA

Drvivá väčšina zamestnávateľov odmieta, že zamestnanci, ktorí sa nepôjdu dať otestovať bude v nútenej karanténe.

Asociácia zamestnávateľských zväzov (ďalej len AZZ) a združení s veľkou nevôľou pozoruje úvahy o možnom plošnom zastavení slovenského hospodárstva v súvislosti so šíriacou sa pandémiou ochorenia COVID-19. Firmy upozorňujú, že zatvorenie prevádzok by prinieslo obrovské ekonomické škody a tiež bezpečnostné riziká. Podobný efekt by podľa AZZZ malo aj zavedenie povinnej karantény pre neotestovaných obyvateľov Slovenska, informuje portál Topky.sk.

Testovanie nesmie ohroziť chod firiem

„AZZZ SR podporuje prípadné plošné testovanie obyvateľstva, za predpokladu, že sa na tomto kroku zhodujú aj odborníci. Je však nevyhnutné, aby priebeh testovania bol dôkladne pripravený a neohrozil chod firiem,“ uviedol prezident asociácie Tomáš Malatinský s tým že asociácia odmietla úvahy o tzv. lockdowne ekonomiky. „Všetky prípadne nariadené procesy v tejto súvislosti musia byť plánované a vopred  dohodnuté so zástupcami konkrétnych, prípadne dotknutých priemyselných odvetví, inak hrozia škody neprimerané dosiahnutému efektu,“ dodal Malatinský.

Prvý viceprezident asociácie Roman Karlubík zdôraznil, že AZZZ nesúhlasí s návrhom, podľa ktorého ten, kto nebude disponovať potvrdením o negatívnom teste, či už z plošného testovania alebo zo súkromného zariadenia, bude musieť byť desať dní v karanténe. „Prípadný náhly masívny výpadok pracovných síl by v tomto prípade mal za následok odstavenie výrob s dramatickými ekonomickými i bezpečnostnými následkami,“ skonštatoval Karlubík.

Sulík považuje celoplošné testovanie za správny krok, Hlas-SD si chce počkať na vysvetlenie

Negatívny dosah na obchodné vzťahy

Premiér Igor Matovič v utorok na tlačovej konferencii poznamenal, že ľudí, ktorí sa nebudú chcieť dať otestovať, musia presvedčiť ich zamestnávatelia. „Každému zamestnávateľovi mimoriadne záleží, aby mal zdravé prostredie vo firme a aby ľudia, ktorí sa správajú zodpovedne, neboli ohrození tými, ktorí sa správajú nezodpovedne,“ povedal Matovič a dodal: „Pevne verím, že dokážu prehovoriť do duše nezodpovedným.“

Asociácia upozornila, že štátne úrady doposiaľ nemajú vypracované konkrétne postupy pre zamestnávateľov, ako majú postupovať v prípade plošného testovania obyvateľstva a kompenzačné mechanizmy pre prípad odstavenia firiem týmto spôsobom. Už len samotné úvahy a vyhlásenia politikov na túto tému, ako aj tému lockdownu majú podľa AZZZ negatívny dosah na obchodné vzťahy. Asociácia preto vyzvala premiéra a vládu SR na úzku koordináciu aj so zástupcami podnikateľského sektora, píšu v závere Topky.sk.

Premiér pripúšťa svoju demisiu, ak sa plošné testovanie neuskutoční

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info