fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Strach z najnovšieho koronavírusu? Nový kmeň pozorovaný u ošípaných má potenciál preskočiť na človeka

Ilustračné foto / Pixabay

Univerzita v Severnej Karolíne zistila, že nový kmeň koronavírusu, ktorý spôsobuje u ošípaných choroby tráviaceho traktu – a je zvlášť nebezpečný pre ošípané – by mohol brutálne ublížiť bravčovému priemyslu a má potenciál prenášať sa na iné druhy a infikovať tak človeka, informuje portál SCMP.

Štúdia, ktorá bola zverejnená tento týždeň, sa zaoberala vírusom nazývaným syndróm akútnej hnačky ošípaných alebo Sads-CoV, ktorý začal v roku 2016 infikovať stáda ošípaných v Číne a spôsobovať u nich hnačky a zvracanie.

Vírus zabil 90 percent prasiatok mladších ako päť dní, ktoré sa ním nakazili. Vírus je v rovnakej rodine ako Sars-CoV-2, ktorý spôsobuje Covid-19. Predpokladá sa, že oba vírusy sa preniesli z netopierov.

Minulý rok skupina 14 epidemiológov, imunológov a mikrobiológov UNC-Chapel Hill študovala Sads-CoV, aby zistila, či sa môže prenášať medzi druhmi a infikovať ľudí.

Obavy z pandémie a rastúce ceny podnecujú krajiny k hromadeniu zásob potravín

Caitlin Edwards a Rachel Grahamová z oddelenia epidemiológie UNC vo štvrtok v telefonickom rozhovore pre The News & Observer uviedli, že tím svoje zistenia predložil na zverejnenie začiatkom roku 2020, ešte pred pandémiou Covid-19.

Avšak rýchle rozšírenie Covid-19 po celom svete v tomto roku zdôraznilo potrebu vývoja intervencií pre koronavírusy.

„Ak by sa tento vírus vyskytol v USA, zasiahnutý by bol priemysel ošípaných,“ uviedla Grahamová. „Ale v experimentoch sa vírus dokázal prispôsobiť a použiť ako hostiteľa bunky ľudskej pečene, čreva a dýchacích ciest. Vieme, že dokáže infikovať ľudské bunky,“ dodala Grahamová.

Bill Gates tvrdí, že život sa vráti do normálu až po zavedení druhej generácie vakcín proti Covid-19

Najpravdepodobnejším spôsobom prenosu vírusu na človeka by bol kontakt, napríklad medzi pracovníkmi a zvieratami na farmách ošípaných.

Čína je najväčším svetovým producentom ošípaných, za ňou nasleduje Európska únia a USA. Pri hlásení svojich zistení tím odporučil nepretržitý dohľad v Číne, pokiaľ ide o šírenie Sads-CoV v stádach ošípaných, ale aj výskyt nevysvetliteľných chorôb u ľudí.

Ak chcete “minimálku” 3000 eur – zamestnajte sa v Ženeve

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info