fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ak chcete “minimálku” 3000 eur – zamestnajte sa v Ženeve

tasr

Všetci zamestnanci budú mať minimálnu mzdu 3 600 eur mesačne, rozhodol sa kantón Ženeva vo Švajčiarsku po výsledku referenda, pretože „v Ženeve sa nedá vyžiť z platu menej ako 4 000 frankov mesačne“.

Novinku, ktorú podporili odbory a ľavica, schválilo 58,15 percenta tých, ktorí sa zúčastnili na referende. Zároveň sa minimálna mzda v Ženeve stala najvyššou na celom svete. Informuje portál lastampa.it a pridáva ešte aj údaj o minimálnej hodinovej mzde – 23 frankov, čo je necelých 21,5 eur na hodinu, čo je viac ako dvojnásobok sadzby, ktorá sa platí napríklad v susednom Francúzsku.

Zaručená minimálna mesačná mzda bude stanovená na 4 086 švajčiarskych frankov za 41-hodinový pracovný týždeň, alebo na 49 000 švajčiarskych frankov ročne. Už v rokoch 2011 a 2014 boli občania švajčiarskeho kantónu vyzvaní, aby hlasovali o tejto otázke, v týchto prípadoch však zvíťazilo „nie“. Tentokrát to šlo inak, možno aj v dôsledku hospodárskej krízy vyvolanej pandémiou Covid-19. Existujú ďalšie dva kantóny vo Švajčiarsku, v ktorých je garantovaná minimálna mzda – norma, proti ktorej sa obchodné kruhy a pravica vždy stavajú – Neuchâtel a Jura.

Ženeva, turistická a obchodná destinácia, je jedným z najdrahších miest na svete a je druhou vo Švajčiarksku po Zürichu, ktorá má najväčší počet superbohatých. V skutočnosti existuje 1344 Ženevanov s majetkom väčším ako 30 miliónov dolárov. Covid-19 však ovplyvnil aj ekonomickú štruktúru švajčiarskeho mesta, v ktorom došlo k nárastu počtu ľudí nútených obrátiť sa na potravinovú banku.

Švajčiarsko si stanovilo cieľ klimatickej neutrality do roku 2050

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info