fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Škandál na internáte: Zahraniční študenti s COVID-19 zorganizovali žúrku

Žúrku na vysokoškolskom internáte riešila aj polícia. Ilustračné foto

Incident sa udial na Univerzite Komenského v Bratislave, a tak vedenie internátov pristúpilo k mimoriadnym kontrolám dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a internátneho poriadku.

Kontroly sú reakciou na incidenty v noci zo stredy na štvrtok, presnejšie na večierok, ktorý zorganizovali zahraniční študenti s potvrdeným ochorením COVID-19, píše denník Nový Čas. Hovorkyňa univerzity Lenka Miller spresnila, že viacerí zahraniční študenti, pochádzajúci prevažne zo Španielska, boli v priebehu minulého týždňa pre potvrdené ochorenie COVID-19 umiestnení do internátnych izolačných izieb.

Žúrka bude mať vážne dôsledky

„Niektorí z nich opakovane ignorovali pravidlá karantény a na dvoch izbách zorganizovali večierok pre ďalších jedenásť osôb. Niektorí z účastníkov boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19, ďalší zatiaľ nemali ochorenie potvrdené,“ uviedla Miller. Vzhľadom na vážnosť situácie musel personál internátov privolať aj policajnú hliadku a kontaktovali Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.

Vo štvrtok má RÚVZ rozhodnúť o karanténe pre všetky osoby, ktoré sa na stredajšom hromadnom stretnutí zúčastnili. „Po skončení nariadenej karantény vedenie internátov všetkých trinásť osôb z internátu okamžite vylúči a navrhne disciplinárne konanie na fakultách, na ktorých títo študenti študujú,“ spresnila Miller. „O incidente budeme informovať aj domovské univerzity študentov a zastupiteľské úrady,“ dodala hovorkyňa univerzity.

Gröhling tvrdí, že univerzity sú na príchod zahraničných študentov pripravené

Stále platia prísne opatrenia

Vzhľadom na okolnosti postúpia hygienici konanie voči týmto osobám príslušným policajným zložkám na ďalšie vyšetrovanie. Miller zdôraznila, že na internátoch naďalej platia sprísnené protiepidemické a bezpečnostné pravidlá vrátane úplného zákazu návštev medzi izbami a dodržiavanie nočného pokoja. Vedenie Univerzity Komenského opätovne vyzýva všetkých študentov, ktorí ostali na internátoch, aby dodržiavali internátny poriadok, nariadenia štátnych orgánov a ÚVZ SR.

Univerzita Komenského v Bratislave prešla od 5. októbra na dištančnú výučbu a navrhla študentom bývajúcim na internátoch, aby sa na zvyšok semestra odsťahovali výmenou za 100 % zľavu z poplatku za november a december. Univerzita sa však rozhodla udržať internáty v prevádzke s ohľadom na študentov, ktorí sú vo vážnej sociálnej či rodinnej situácii a nemajú kam ísť, ako aj s ohľadom na študentov končiacich ročníkov, ktorí absolvujú povinnú prax, ako sú napríklad študenti lekárstva. Na internáte Družba ostalo 350 ubytovaných a v Mlynskej doline 1 200 ubytovaných, píše v závere Nový Čas.

Na školách v rizikových oblastiach budú platiť prísne opatrenia,tvrdí B.Gröhling

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info