HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nechať koronavírus voľne sa šíriť kvôli „stádovej imunite“ je neetické, tvrdí WHO

Ilustračný obrázok / Shutterstock
Svetová zdravotnícka organizácia varovala pred myšlienkou umožniť Covidu-19 jednoduché šírenie v spoločnosti a označila tento prístup „stádovej imunity“ v boji proti pandémii za „neetický, informuje portál RT.

Stádová imunita sa nikdy v histórii verejného zdravia nepoužívala ako stratégia reagujúca na prepuknutie choroby, nieto ešte na pandémiu,“ uviedol šéf WHO Dr. Tedros Ghebreyesus počas pondelkového virtuálneho brífingu a označil túto myšlienku za „neetickú“.

Tedros dodal, že imunita v stáde proti vírusu sa zvyčajne dosahuje, keď je veľká väčšina populácie – 80 percent, v prípade obrny – zaočkovaná, a nie zámerne infikovaná. „Drvivá väčšina ľudí vo väčšine krajín zostáva náchylná na tento vírus,“ uviedol a dodal, že „umožnenie voľného šírenia nebezpečného vírusu, ktorému úplne nerozumieme, je jednoducho neetické. To nie je možnosť.“

Tedrosove slová zazneli niekoľko dní po tom, čo Dr. David Nabarro z WHO varoval svetových vodcov pred používaním lockdownu ako „primárnej metódy kontroly“ vírusu.

Pozor, máte tieto príznaky? Do práce a medzi ľudí rozhodne radšej nechoďte!

Nabarro vysvetlil, že odstávky kupujú systémom zdravotnej starostlivosti čas iba na „reorganizáciu, preskupenie a vyváženie zdrojov“ a majú katastrofálne ekonomické dôsledky, ktoré zhoršujú chudobu a nerovnosť v spoločnosti. WHO nie vždy bola proti blokádam, ale na začiatku pandémie varovala, že pokiaľ nebudú sprevádzané vhodnými systémami izolácie a sledovania kontaktov, iba pozastavia šírenie vírusu. Organizácia navyše v januári a februári neodporúčala cestovné obmedzenia.

Lokálne blokovania sú však jedným z nástrojov, ktoré sa v súčasnosti používajú v snahe rýchlo sa vzchopiť. Predseda vlády Boris Johnson vo Veľkej Británii v pondelok ohlásil trojstupňový systém miestnych obmedzení závislých od miery infekcie v rôznych oblastiach, zatiaľ čo francúzska vláda minulý týždeň vyhlásila, že niektoré miestne obmedzenia zostanú v platnosti minimálne do konca z roku 2020. V Írsku špecialisti na choroby varovali verejnosť, že Dublin môže byť uzamknutý roky, hoci oficiálni poradcovia zatiaľ neurobili také odvážne vyhlásenia.

Lekára, ktorého spomínal v súvislosti s COVID-19, nakazila sestrička. Je vo veľmi vážnom stave

Nie všetci však zvolili rovnaký prístup. Vláda vo Švédsku nikdy nerealizovala lockdown, a zatiaľ čo prípady sa začali v posledných týždňoch zvyšovať, úmrtia zostávajú mimoriadne nízke. Od piatku sa nehlásia žiadne. Úmrtia vo Švédsku však boli vysoké už na začiatku pandémie, pričom väčšina sa vyskytla v domovoch dôchodcov.

Na celom svete je zaznamenaných takmer 38 miliónov prípadov Covid-19 spolu s viac ako miliónom úmrtí. USA zaznamenali najvyšší počet prípadov a úmrtí na svete, a to 7,7 milióna, respektíve takmer 215 000.

Na podanie daňových priznaní odsunutých pre koronakrízu zostávajú necelé tri týždne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info