HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

Zlá správa pre zamestnancov: Zamestnávatelia pri nástupe začínajú šetriť na platoch

Ilustračné foto - TASR

Ekonomické dopady koronakrízy sa už prejavujú vo všetkých oblastiach. Nielenže rastú ceny tovarov, ale pribúda nezamestnaných a platy klesajú.

Hoci sa zatiaľ katastrofické vízie nenaplnili a počty nezamestnaných štatisticky vzrástli len mierne, situácia sa mení v oblasti odmeňovania. Portál Profesia už dávnejšie informoval o tom, že povinnosť zverejňovania platov v inzerátoch prinútila zamestnávateľov zvýšiť ponúkané sumy pre nových pracovníkov. V posledných mesiacoch sa však karta obracia. Popri nižšom počte pracovných miest klesajú podľa týždenníka Plus 7 dní aj nástupné mzdy. V priemere ide o necelých sedem percent. Sú však odvetvia, kde je to až o trinásť percent.

Najmenej dávajú v Trnavskom kraji
V tabuľke je vidieť, ako klesli nástupné platy, a že najhoršie sú na tom noví zamestnanci v Trnavskom kraji. Zdroj: profesia.sk

Portál počas tretieho kvartálu tohto roka zaznamenal škrtenie platov vo všetkých regiónoch Slovenska. Najviac v Trnavskom (8 %), Banskobystrickom (7 %) a Prešovskom kraji (7 %). Naopak, Košičania ubrali novým zamestnancom zatiaľ len štyri percentá. Nedostatok financií pocítili predovšetkým uchádzači so základným vzdelaním a maturanti, pracovníci vo výrobe, v textilnom priemysle a najväčší prepad vidíme v telekomunikáciách. Tam od januára klesli mzdy v priemere o takmer 140 eur. Jediné oblasti, kde si držia štandard, dokonca v nich príjmy rastú, sú informačné technológie a služby.

 

Platy Slovákov stúpli, v niektorých profesiách sa zarába aj viac ako 2200 eur v hrubom

Na nízke platy sú ekonomické dôvody
Z tabuľky vidieť, že najviac klesli platy pracovníkom v textilnom, odevnom a kožiarskom priemysle. Zdroj: profesia.sk

„Je to klasický krízový scenár,“ skomentoval pre Plus 7 dní situáciu šéf o.z. Pracujúca chudoba Milan Kuruc. „Zvyšuje sa počet nezamestnaných, občania sú zúfalejší a firmy to využívajú. Ponúkajú nielen nižšie nástupné mzdy, ale znižujú platy aj existujúcim zamestnancom. Zároveň prepúšťajú aj keď sa objem práce nemení a záťaž prerozdeľujú medzi zostávajúcich ľudí.“

Pripúšťa, že v niektorých prípadoch majú na to firmy ekonomické dôvody, lebo im klesajú tržby, nie je to však pravidlo. „Ak by sme nemali povinné zverejňovanie miezd, bol by pravdepodobne pokles ešte väčší, len by sme o ňom nevedeli,“ dodáva Kuruc a zároveň vyjadril obavu, že i keď sa zamestnávateľom v budúcnosti znovu začne dariť, potrvá ešte dlho než sa ich úspech pretaví do odmeňovania, informuje v závere týždenník Plus 7 dní.

Mzdy a platy na Slovensku stúpli výraznejšie ako priemer EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info