HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Holandsko legalizuje eutanáziu detí

Ilustračný obrázok/pixabay
Holandská vláda umožní lekárom eutanázovať nevyliečiteľne choré deti vo veku od jedného roka, čím sa z Holandska stane druhá krajina na svete, ktorá povolí tento postup, informuje portál RT.

Minister zdravotníctva Hugo de Jonge oznámil zmenu v utorok v liste Parlamentu, v ktorom rozhodnutie označil za nevyhnutné na pomoc „malej skupine nevyliečiteľne chorých detí, ktoré trpia beznádejne a neúnosne“. Rozhodnutie nemení nijaké zákony, ale oslobodzuje lekárov od stíhania za ukončenie života dieťaťa za určitých podmienok a so súhlasom rodičov. Deti vo veku od 1 do 12 rokov budú odteraz oprávnené na asistovanú samovraždu, zatiaľ čo predtým mohli byť usmrtení iba novorodenci a tínedžeri.

Sibírski vedci potlačili koronavírus protilátkami od nakazených

Bez ohľadu na ich vek musia mať kandidáti na eutanáziu v Holandsku „neúnosné a nekonečné utrpenie“ a musia požiadať o smrť „vážne a s úplným presvedčením“. Procedúru musia schváliť dvaja lekári. Holandsko, ako prvá krajina na svete, legalizovalo eutanáziu v roku 2001. V roku 2014 Belgicko ako prvé legalizovalo detskú eutanáziu.

Proti rozhodnutiu holandskej vlády sa postavili dve hlavné kresťanské strany, Kresťanskodemokratická výzva (CDA) a ChristenUnie. Sám De Jong je členom CDA, ale podporil tento krok na základe nedávno zverejnenej štúdie, ktorá preukázala silnú podporu tejto praxe zo strany lekárov.

Neuveriteľná krutosť: Matka nechala svoje bábätko takmer vyhladovať na smrť v skrini

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info