HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Neuveriteľné: Majiteľ firmy rozdal všetkým zamestnancom ako poďakovanie nové autá!

Rozdanie tisícov áut sprevádzala aj slávnostná ceremónia. Pohľad z výšky. Zdroj: Youtube

Čínska oceliarska spoločnosť sa zachovala skutočne šokujúco, ale svojím zamestnancom ako darček rozdala viac ako štyritisíc áut.

Niekoho zvykne šéf vo firme iba pochváliť, niekto dostane za svoju prácu ako bonus za dobrú prácu a splnené normy vianočný bonus či 13. plat, lenže čínska oceliarska firma Jiangxi West Dajiu Iron & Steel Corporation posunula odmenu pre zamestnancov na inú úroveň – kúpila im, ako informuje portál startitup.sk, a rozdala 4116 áut. Nejde pri tom o vozidlá z kategórie tých najlacnejších, ale o Volkswageny Passat (pre Čínu vyrábaná verzia s názvom Magotan) a miestny Ford Territory. Pri prepočítaní cien týchto áut v Číne, firmu mohli tieto darčeky stáť vyše 60 miliónov €.

Okrem auta aj poplatky
Nové vozidlo, ktoré dostali ako darček zamestnanci čínskej firmy na oceľ. Zdroj: Wikimedia.org

Okrem samotných vozidiel firma zaplatila i poplatky súvisiace s ich registráciou a na svoje tričko si zobrala aj havarijné poistenie pre každého na najbližších päť rokov. Štvorkolesový darček dostane od firmy každý, kto v nej pracuje už aspoň 5 rokov, taká bola hlavná podmienka. Išlo o poďakovanie za úspech, obzvlášť v posledných 5 rokoch, a týmto gestom chcela dať oceliarska spoločnosť najavo, že si uvedomuje, kto má na ňom svoj nemalý podiel.

Jiangxi West Dajiu Iron & Steel Corporation je vo svojom oceliarskom svete bezpochyby veľký hráč a to nielen v rámci Číny, ale aj v globálnych číslach. Portál pripomína, že to bola práve čínska oceľ, ktorá i s pomocou čínskej vlády vedela dávať dumpingové, nízke ceny a narobila tým v posledných rokoch nemalé vrásky nejednej európskej či americkej oceliarni, vrátane tých našich. Výsledkom boli vysoké clá, ktoré sa na Čínu a jej oceľ uvalili, inak by jej ostatní nedokázali konkurovať.

Najprestížnejšia odmena v dejinách! Princ William dá milión libier tomu, kto…

Špekulácie okolo darčeka

Mnohé stránky uvádzajú, že k vzhľadom na tržby a zisky čínskeho, oceliarskeho giganta, si firma takýto prejav môže hravo dovoliť, lenže aj tak ide o zaujímavý prejav, ktorý firma, ako mnohé, ktorým sa tiež darí, robiť jednoducho nemusela. Objavili sa dokonca špekulácie, že čínska spoločnosť si takýmto darčekom chce priviazať zamestnancov aj na ďalšie roky, čo bola akoby ďalšia, utajená podmienka pre zisk auta. Tieto informácie ale zatiaľ nie sú nijako potvrdené. Tiež sa na internete objavili názory a komentáre, že zamestnancom mohli dať radšej peniaze, pretože nie každý potrebuje práve auto, no koľkým by takýto darček od firmy, pre ktorú už roky pracujete, nespravil radosť?

Zamestnancom rozdal milióny

Podobné darčeky v hodnote niekoľkých miliónov, alebo milióny samotné, už v minulosti rozdali aj iní majitelia firiem. Pred pár rokmi sa o nemalý šok pre svojich zamestnancov postaral Turek s menom Nevzat Aydin, zakladateľ úspešnej firmy Yemeksepeti, ktorá sa zameria na objednávku a donášku jedla cez internet, a z Turecka sa postupne rozšírila aj do viacerých krajín arabského sveta. Nevzat svoju firmu predal nemeckému Delivery Hero za 589 miliónov dolárov, no nezabudol ani na svojich 114 zamestnancov, ktorým z toho dal 27 miliónov dolárov. „Niektorí jasali. Niektorí plakali. Posielali mi dopisy. Tie emócie boli veľké, pretože sa im zmenili životy. Bola to dobrá vec,“ spomínal podľa portálu startitup.sk na rozdávanie miliónovej peňažnej odmeny Nevzat.

Najhlúpejšie darčeky k MDŽ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info