fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Samotná vakcína proti Covid-19 nezastaví šírenie vírusu

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Problémy týkajúce sa výroby, účinnosti a dôvery verejnosti znamenajú, že na istý čas budú možno potrebné obmedzenia slobôd

Vakcína proti Covid-19 sama šíreniu vírusu nezabráni. Obmedzenia v každodennom živote budú pravdepodobne ešte nejaký čas trvať, vyhlásil tím odborníkov.

Stovky tímov vedcov po celom svete pracujú na výrobe vakcíny proti koronavírusu. V súčasnosti  je 11 vakcín v tretej fáze pokusov – na ľuďoch. Vláda Spojeného kráľovstva si vyhradila prístup k šiestim potenciálnym očkovacím látkam čím naznačila, že vakcína by mohla byť pripravená do jari budúceho roka, informuje theguardian.com.

Správa multidisciplinárnej skupiny zvolanej Royal Society ( Kráľovskou spoločnosťou ) s názvom Delve hovorí, že pri výrobe vakcíny existujú vážne výzvy. Skupina vidí prekážky vo výrobe a skladovaní, v otázkach týkajúcich sa efektívnosti vakcíny a v problémoch s dôverou verejnosti. Profesor Nilay Shah, vedúci oddelenia chemického inžinierstva na Imperial College v Londýne a autor správy, uviedol, že zatiaľ čo v marci budú k dispozícii vakcíny – v neposlednom rade preto, že výroba sa začína skôr, ako budú známe výsledky pokusov – otázkou je, či sa preukážu ako účinné a či prejdú regulačnými procesmi.

„Aj keď to prekonáme a materiál bude k dispozícii a očkovanie sa začne na jar, bude trvať dlho, kým sa prepracujeme k rôznym prioritným skupinám a neskôr k širšej populácii,“ uviedol s tým, že celý proces môže trvať až rok.

Rusko šíri lži o vakcínach na Covid, tvrdí šéf britskej armády (Dan Sabbagh)

Profesor Charles Bangham, predseda imunológie na Imperial College v Londýne a spoluautor správy, uviedol: „Aj keď je to efektívne, je veľmi nepravdepodobné, že sa dokážeme úplne vrátiť do normálu. … Niektoré ďalšie zásahy budeme musieť postupne uvoľniť.“ Bangham uviedol, že niekoľko vakcín nielenže úplne neguje možnosť nakazenia sa, ale môžu znížiť závažnosť ochorenia aj pravdepodobnosť jeho prenosu. V prípade vakcín vyvíjaných proti Covidu však zostáva nespočetné množstvo otázok.

Imunita stáda

Vyskytli sa už aj obavy poukazujúce na to, že vakcíny proti Covidu môžu byť u starších ľudí menej účinné. Toto je potenciálny problém v prípade obmedzených zásob. Ak by došlo k takému scenáru, očkovanie sa musí udiať prednostne u tých, u ktorých je najvyššie nebezpečenstvo infekcie.

Tím tvrdí, že politika rozsiahleho očkovania v snahe vyvolať stádovú imunitu by tiež mohla naraziť na potenciálne ťažkosti, najmä ak má vakcína obmedzenú účinnosť. Tím ďalej poukazuje na to, že v každom programe hromadného očkovania treba prekonať prekážky vo výrobe a dodávkach. „Musíme sa ubezpečiť, že [budeme mať] všetky prísady pre tieto desiatky miliónov dávok vo Veľkej Británii a niekoľko miliárd globálne,“ uviedol Shah s tým, že bude treba mať všetko vybavenie od chemikálií po sklenené fľaštičky. Niektoré vakcíny musia dokonca byť uchovávané pri extrémne nízkych teplotách.

Donald Trump aj s prvou dámou sú pozitívni na Covid-19

Podľa Shaha by sa očkovací program musel uskutočňovať asi desaťkrát rýchlejšie ako sezónne očkovanie proti chrípke. „Na to by sme potrebovali tisíce zdravotníckych pracovníkov a preškolených ľudí, ktorí by sa venovali iba očkovaniu,“ uviedol.

Dôvera verejnosti v očkovaciu látku môže tiež predstavovať prekážku. Dr. Zania Stamataki, výskumníčka v odbore vírusovej imunológie na univerzite v Birminghame, povedala: „V čase, keď sú vydané prvé vakcíny, musíme urobiť všetko pre to, aby sme rozptýlili mýty týkajúce sa očkovania. Musíme takisto ubezpečiť jednotlivcov a rodiny, že ( očkovacie látky ) sú bezpečné, otestované a že pri ich príprave neboli z hľadiska bezpečnosti vynechané žiadne kroky.“

V reakcii na správu od Delve, ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti uviedlo: „Táto štúdia neodráža enormné množstvo plánovania a prípravy, ktoré vo vláde už prebehlo….  Naše plány zahŕňajú výrazné rozšírenie vyškolenej pracovnej sily, ktorá dokáže podávať vakcíny COVID-19 a vakcíny proti chrípke, a uľahčiť tak pacientom prístup k potrebným vakcínam. Sme si tiež istí, že máme dostatočné zabezpečenie a prepravu, osobné ochranné prostriedky a logistické znalosti na čo najrýchlejšie nasadenie vakcíny po celej krajine.“

Zabudnite na predstavy o koronavíruse, nie sme v tom „spolu“. Covid nás všetkých diskriminuje (Helen Pankhurstová)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info