fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ženy ročníkov 1957 – 1963 pôjdu do dôchodku skôr. Krivdu z minulosti napravila Sme rodina

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Neprávosť voči ženám ročníkov 1957 – 1963 v súvislosti s ich odchodom do dôchodku bola odstránená pred niekoľkými dňami, keď parlament jednomyseľne schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Iniciátorom novely bolo hnutie Sme rodina.

Ženy, ktoré už odišli do dôchodku, ale bez ohľadu na počet vychovaných detí, dostanú kompenzáciu, a tým, ktoré sa do dôchodku chystajú, bude spravodlivo odpočítaný polrok za každé vychované dieťa. Novela zákona bude platiť od 1. januára 2021 a jej cieľom je naopraviť krivdu z minulosti.

Na jar 2019 prijala predchádzajúca vláda ústavný zákon, ktorým sa zastropoval vek odchodu do dôchodku. Ten sa stanovil na 64 rokov s tým, že ženy budú mať nárok ísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa (za každé vychované dieťa o šesť mesiacov skôr).

Bohužiaľ, vláda vtedy bezostyšne podviedla ženy ročníkov 1957 – 1963, ktorým sa pri výpočte veku odchodu do dôchodku vychované deti nezobrali do úvahy. Čo je voči týmto ženám celkom nehoráznosť, keď si uvedomíme, že nejde o pár výnimiek, ale o takmer 150 000 žien. Ženy, ktoré celý život pracovali a vychovali deti, boli oklamané a domôcť spravodlivosti sa im u bývalej vlády nepodarilo.

Nečakaným výdavkom nevie čeliť až 30 % Slovákov

Vláda SMERu od začiatku tvrdila, že prišlo k chybe a že tento zákon je voči spomínaným ženám diskriminačný. Avšak namiesto nápravy, ktorú mali vtedy v rukách, arogantne nazvali tieto ženy „dierou v systéme“ a tvárili sa, že je všetko v poriadku. Neboli schopní ani ochotní to riešiť. Pravdepodobne sa spoliehali na to, že ukrivdené ženy sa neozvú a ostatných politikov to nebude zaujímať.

Ale ukrivdené ženy sa ozvali a našli sa aj politici, ktorých to zaujímalo.

Krátko po prijatí nespravodlivého zákona zástupkyne uvedených žien oslovili hnutie Sme rodina a ich poslankyňu Petru Krištúfkovú. Boj za ich právo na spravodlivosť trval viac ako rok a mal šťastný koniec. Následne 25. septembra 2020 bola prijatá novela zákona, ktorou sa týmto ženám dostalo zadosťučinenia a krivda bola napravená.

Ďalšia nezhoda v koalícii. SaS je zatiaľ proti zavedeniu núdzového stavu

Ako povedala Petra Krištúfková zo Sme rodina: „My sme sa do toho pustili, pretože sme cítili ako veľkú nespravodlivosť systému a vtedajšej vlády, že „zabudli“ na 148 524 žien. Zo začiatku sme vôbec nemali podporu, ale nevzdali sme to a dnes je výsledkom viac ako rok trvajúceho boja odstránenie krivdy a spokojnosť týchto žien a ich rodín“.

Smer aj v tomto prípade ukázal svoju pravú tvár. Nie sociálnu, o ktorej tak často a radi hovorili, ale asociálnu, ktorú sme mali možnosť vidieť v praxi. Pomáhali nie vtedy, keď to ľudia potrebovali, ale vtedy, keď to potrebovali oni sami.

Vyzerá to tak, že Sme rodina zatiaľ pokračuje vo svojom predošlom nastavení a snaží sa robiť sociálnu politiku. Boj za uvedené ženy a snaha napraviť krivdy predošlej vlády je toho dôkazom. Uvidíme, či v tomto duchu budú pokračovať aj naďalej.

Kto útočí na Kollára?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info