fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA SLOVENSKO

Respirátor ako kľúčový ochranný prostriedok: Vedec radí, ako ho dezinfikovať

Ilustračné foto / Pixabay

Respirátory sú určené len na jednorazové použitie. Podľa vedcov z ČVUT ale existuje niekoľko metód ich núdzovej sterilizácie. Vďaka nej je možné respirátory niekoľkokrát opakovane použiť, a to často len s nepatrnou stratou filtračných schopností. Postačí k tomu napríklad teplovzdušná alebo mikrovlnná rúra.

Portál Aktualne.cz citujúci docenta Václava Čubu z Fakulty jadrovej a fyzikálno-inžinierskej ČVUT v Prahe píše, že najjednoduchšou a najšetrnejšou metódou čistenia respirátora je takzvaná pasterizácia. Za ňu sa považuje ohriatie respirátora v teplovzdušnej rúre na 60 až 80 °C po dobu niekoľkých desiatok minút. Ošetrenie alkoholovou dezinfekciou funguje podľa vedcov tiež dobre, ale dochádza pri ňom k väčšej strate filtračných schopností.

Na kúpe respirátorov sme proti Čechom prerobili minimálne milión eur

Ako ďalšie možnosti ošetrenia uvádza dezinfekciu pomocou vhodnej UV lampy, ozónového generátora alebo mikrovlnnej rúry. Pri poslednej menovanej metóde je ale podľa neho nutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k horeniu respirátora.

Docent Čuba tiež zdôrazňuje, že aj bez ohľadu na to, aký spôsob čistenia ľudia použijú, vždy pri ňom dochádza k určitej strate filtračnej schopnosti respirátora. Podľa neho sa tak dajú jednorazové respirátory vyššie spomínanými metódami ošetriť maximálne 10-krát.

Ako si komáre vyberajú svoje obete a prečo niektorí ľudia majú na nich jednoducho “smolu”?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info