fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Viac ako 5 000 Rusov bolo zaočkovaných vakcínou Sputnik V, pričom žiadny z nich nehlásil závažné vedľajšie účinky

Na snímke zo vakcína v ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v Moskve. / TASR (AP)

Testovania ruskej vakcíny Sputnik V, prvá registrovaná vakcína na svete proti Covid-19, prebiehajú dobre a dávajú nádej na návrat k normálnemu životu. Vyplýva to z vyhlásenia moskovského ministerstva zdravotníctva, informuje portál RT.

Túto vakcínu už dostalo viac ako 5 000 dobrovoľníkov a nedošlo k žiadnym závažným vedľajším účinkom, oznámili v pondelok úradníci. Skúšky sú momentálne v tretej a poslednej fáze.

„Doteraz bolo vakcínou Sputnik V očkovaných viac ako 5 000 občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré cituje Alexandra Gintsburga, šéfa moskovského Inštitútu pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleya, ktorý tento vzorec vytvoril. „Prípady významných nežiaducich reakcií neboli zaznamenané.“

Podľa Gintsburga predpokladanými vedľajšími účinkami sú krátkodobé zvýšenie teploty a menšie bolesti v mieste vpichu.

Štúdia ukazuje, že koronavírus naďalej mutuje

V poslednej skúšobnej fáze Sputniku V bude zaočkovaných 40 000 Moskovčanov. Minulý týždeň moskovský starosta Sergej Sobyanin uviedol, že 60 000 obyvateľov hlavného mesta sa dobrovoľne zúčastnilo na programe, čo je o 50 percent viac, ako bolo potrebné. V rámci pokusu sa dobrovoľníkom odporúča, aby si stiahli mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej môžu hlásiť príznaky a rýchlo sa kontaktovať s lekárskym odborníkom.

Ruský prezident Vladimir Putin 11. augusta oznámil, že krajina zaregistrovala prvú vakcínu Covid-19 na svete, ktorá má byť širokej verejnosti k dispozícii od januára 2021.

Niektoré západné krajiny vakcínu kritizovali za údajný nebezpečný rýchly vývoj a nesprávne testovanie. Začiatkom septembra však rešpektovaný britský lekársky časopis The Lancet publikoval štúdiu pripravenú vývojármi Sputniku V, ktorá ukazuje, že je stopercentne účinná a produkuje protilátky u všetkých 76
účastníkov pokusov v počiatočnom štádiu.

Babiš sa oprel do WHO: „Situáciu ste nezvládli, s rúškami ste nás miatli“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info