fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Veľké štátne teplárne by mohli vyrábať teplo aj spaľovaním komunálneho odpadu

Ilustračné foto - TASR

Veľké štátne teplárne by mohli v blízkej budúcnosti vyrábať teplo aj spaľovaním komunálneho odpadu. Myslí si to Ľuboš Lopatka, šéf štátnej spoločnosti MH Manažment, ktorá je jediným akcionárom v šiestich najväčších teplárenských spoločnostiach v Bratislave, Žiline, Trnave, vo Zvolene, v Martine a v Košiciach.

„Uvažujeme, čo budeme spaľovať do budúcna. Samozrejme plyn, potom štiepku a komunálny odpad. Vidíme veľkú príležitosť pri spaľovaní komunálneho odpadu v troch mestách, v Trnave, Žiline a vo Zvolene,“ povedal na druhej online energetickej konferencii Smart Energy Forum Lopatka.

Šéf spoločnosti MH Manažment je presvedčený, že Slovensko musí aj pri výrobe tepla postupne odísť od uhlia. „Proti spaľovaniu uhlia je nákup emisných povoleniek. Od uhlia treba odísť,“ podotkol Lopatka. Ten by chcel vyrábať v Košiciach teplo aj prostredníctvom geotermálnej energie. „Chceme nastaviť podmienky tak, aby sme mohli o štyri až päť rokov dodávať teplo z geotermálnej energie,“ dodal Lopatka.

O dekarbonizácii hovorí aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. „Chceme dekarbonizovanú ekonomiku, ale musíme dať pozor aj na spotrebiteľa. Máme na Slovensku totiž pomerne vysoké ceny tepla,“ konštatoval Galek.

Korčoka teší, že aktivity Digitálnej koalície sa rozšírili o ďalšie krajiny

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info