fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko vyhodilo šéfa vojenských kontrarozviedok pre podozrenie z prepojenia na pravicový extrémizmus

Ilustračné foto / tasr

Šéf nemeckej vojenskej kontrarozviedky bol prepustený uprostred rozsiahleho vyšetrovania stoviek vojakov pre podozrenie z prepojenia na pravicový extrémizmus, informuje portál RT.

Christof Gramm pôjde do predčasného dôchodku budúci mesiac potom, čo viedol spravodajskú organizáciu – známu pod skratkou „MAD“ – po dobu piatich rokov, oznámilo vo štvrtok nemecké ministerstvo obrany s tým, že jeho nástupca bude „oznámený v najbližšej dobe.“

Tento krok prichádza ako posledná zmena v organizácii MAD, ktorá sa v posledných mesiacoch dostala pod paľbu kritiky v súvislosti s vyšetrovaním viac ako 500 vojakov pre podozrenie z pravicového radikalizmu, pričom je možné, že niektorí dokonca patrili k neonacistickým skupinám.

V máji odhalili vyšetrovatelia na pozemku veliteľa elitnej jednotky špeciálnych síl KSK hromadu nacistických memorabílií a veľký úkryt s ukradnutými výbušninami a strelivom. V posledných rokoch z jednotky zmizlo 48 000 nábojov a 62 kilogramov výbušnín, z ktorých sa podarilo získať iba časť. Mesiac po objave bol zamestnanec MAD suspendovaný pre odovzdávanie dokumentov týkajúcich sa prebiehajúceho vyšetrovania KSK členovi jednotky, čím sa spustilo samostatné vyšetrovanie.

Washington prehrá vojnu proti spoločnosti Huawei, tvrdí skúsený ekonóm

Zatiaľ čo ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová v júli nariadila rozpustiť jednu zo štyroch spoločností KSK – s 20 jej členmi podozrivými z väzieb na krajne pravicovú ideológiu – vytýkala organizácii MAD po poslednom škandále, že uskutočňujú „neuspokojivú“ a „nedostatočnú“ prácu.

Hoci vyhlásenie ministerstva obrany, v ktorom oznámil odchod šéfa spravodajských služieb, ocenilo úsilie Gramma o potlačenie extrémizmu v ozbrojených silách, uvádza sa v nej, že si bude v budúcnosti vyžadovať „ďalšie úsilie a dynamiku“, ktoré vyzývajú na „obnovenie organizácie“ v rámci MAD.

Ministerstvo tiež poznamenalo, že Gramm bol prepustený z práce „s jeho súhlasom“.

Ruské stíhacie lietadlo Su-30 počas vojenského cvičenia „náhodne“ havarovalo, piloti však prežili (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info