fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ sa pripája k USA pri odmietnutí legitimity Lukašenkovho kontroverzného prezidentského mandátu

Ilustračný obrázok ako bieloruský prezident Alexander Lukašenko vystupuje na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia porážky nacistického Nemecka v Minsku v sobotu 9. mája 2020 / TASR (AP)

Tajná inaugurácia bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na nové volebné obdobie bola odmietnutá EÚ, pričom Brusel „preskúmava“ udalosť, o ktorej sa tvrdí, že jej „chýba demokratická legitimita“, informuje portál RT.

Vo štvrtok ráno sa ukázalo, že EÚ neuznáva výsledky bieloruských prezidentských volieb z minulého mesiaca, ktoré podľa nej neboli „ani slobodné, ani spravodlivé“, a dodala, že už tiež nevidí Lukašenka ako legitímneho vodcu národa.

„Takzvaná inaugurácia z 23. septembra 2020 a nový mandát Alexandra Lukašenka postráda akúkoľvek demokratickú legitimitu,“ uviedol vo vyhlásení, šéf zahraničnej politiky Josep Borrell, s odkazom na nečakanú a tajnú ceremóniu bieloruského vodcu, ktorá sa konala v stredu.

Tento krok iba „prehĺbil politickú krízu“, dodala EÚ a opätovne vyzvala Minsk, aby sa zdržal násilia a zapojil sa do „inkluzívneho národného dialógu“, ktorý by pripravil pôdu pre nové voľby. Medzitým EÚ uviedla, že „prehodnocuje svoje vzťahy s Bieloruskom“.

Ruské stíhacie lietadlo Su-30 počas vojenského cvičenia „náhodne“ havarovalo, piloti však prežili (VIDEO)

Borrell už skôr uviedol, že neúspech EÚ, aby prijala sankcie proti bieloruským činiteľom je otázkou našej dôveryhodnosti.“ Washington tiež oznámil svoje odmietnutie Lukašenka ako legitímneho vodcu Bieloruska.

Je zaujímavé, že o niekoľko hodín neskôr Kremeľ vysvetlil, že ruský prezident Vladimir Putin Lukašenkovi k inaugurácii nezablahoželal. „Nie, nič také nebolo,“ povedal novinárom hovorca Dmitrij Peskov. „Gratulácie boli už pri vyhlásení výsledkov volieb.“

Stredajšia inaugurácia vyvolala ďalšiu vlnu protestov v Minsku a ďalších bieloruských mestách. Davy ľudí vyšli do ulíc v hlavnom meste a pochodovali k pamätníku druhej svetovej vojny v centre mesta. Demonštranti sa stretli so silnou reakciou polície a použitím vodného dela.

Grécko je blízko k obnoveniu rozhovorov s Tureckom o prieskume prírodných zdrojov v Stredomorí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info