fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Grécko je blízko k obnoveniu rozhovorov s Tureckom o prieskume prírodných zdrojov v Stredomorí

Taliansky torpédoborec ITS Durand De La Penne (vľavo) spolu s tureckými fregatami TCG Goksu a TCG Fatih počas vojenského námorného cvičenia vo východnej časti Stredozemného mora 25. augusta 2020. / TASR AP)

Grécka vláda tvrdí, že je blízko k obnoveniu rozhovorov s Tureckom o námorných zónach vo východnom Stredomorí, avšak to, ako skoro sa to stane, záleží na oboch stranách, informuje portál RT.

Atény a Ankara vedú spory týkajúce sa námornej jurisdikcie a práv na prieskum prírodných zdrojov v tomto regióne. Minulý mesiac Turecko vyslalo seizmické prieskumné plavidlo Oruc Reis do vôd vo východnom Stredomorí, ktoré si nárokuje aj Grécko.

Plavidlo Oruc Reis sa minulý týždeň vrátilo do prístavu kvôli „bežnej údržbe“ a Grécko uviedlo, že tento krok považuje za pozitívny prvý krok k odstráneniu medzery medzi dvoma členmi NATO.

„Sme blízko k obnoveniu rozhovorov, ale to, ako skoro sa to stane, závisí od oboch strán, od Grécka a Turecka,“ povedal v pondelok novinárom hovorca gréckej vlády Stelios Petsas, pričom dodal, že majú z toho „dobrý pocit.“

Poplach v Číne: V továrni na vakcíny prepukla ďalšia nákaza. Tisícky ľudí je infikovaných!

Mediálne správy v Grécku uviedli, že prieskumné rozhovory by sa mohli začať už tento týždeň. Predchádzajúce rokovania medzi Aténami a Ankarou o vymedzení námorných zón sa prerušili v roku 2016.
Hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin v nedeľu zopakoval nový sentiment s tým, že Ankara a Grécko môžu čoskoro pokračovať v rozhovoroch.

Varoval však, že vedúci predstavitelia Európskej únie, ktorí sa stretnú tento týždeň, tejto situácii nepomôžu, ak budú hroziť sankciami proti Ankare.

O týchto dvoch krajinách sa minulý mesiac uvádzalo, že sú na pokraji obnovenia „prieskumných“ rozhovorov, ktoré boli prerušené v roku 2016, Turecko však ukončilo kontakt a poslalo Oruca Reisa do sporných vôd. Tento krok nastal potom, čo Grécko podpísalo dohodu o vymedzení námorných lodí s Egyptom.

Bill Gates už vie, že v „najlepšom prípade“ pandémia skončí do roku 2020

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info