fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Slovensko bude pozorne sledovať rizikové priame zahraničné investície

euro
Ilustr. foto - zdroj: Pexels

Povinnosť zriadiť kontaktné miesta na sledovanie priamych zahraničných investícií vyplýva z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Slovensko začne monitorovať priame zahraničné investície, ktoré by mohli ohroziť alebo narušiť bezpečnosť a verejný poriadok či napríklad potravinovú bezpečnosť. O tomto kroku informuje portál euractiv.sk.

Na sledovanie takýchto investícií a spoluprácu s ostatnými štátmi EÚ má vzniknúť pri  Ministerstve hospodárstva kontaktné miesto. Vyplýva to aj z materiálu, ktorý schválila vláda.

Kontaktné miesto by malo najskôr zabezpečovať informácie pre ostatné členské štáty a Európsku komisiu. V budúcnosti po zavedení mechanizmu preverovania zahraničných investícií na Slovensku by sa mali kompetencie kontaktného miesta rozšíriť.

Povinnosť zriadiť kontaktné miesta na sledovanie priamych zahraničných investícií vyplýva z nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Jeho cieľom je ochrana členských štátov, ale aj celej Európskej únie pred priamymi zahraničnými investíciami z tretích krajín, ktoré môžu ohroziť alebo narušiť napríklad energetickú infraštruktúru, infraštruktúru v oblasti bezpečnosti kritických technológií, investície do umelej inteligencie, robotiky či kybernetickej bezpečnosti.

Remišová chce peniaze z EÚ použiť na reformy a investície s vyššou pridanou hodnotou

Čo všetko sa má sledovať? napríklad investície s možným vplyvom na potravinovú bezpečnosť, prístup k citlivým informáciám vrátane osobných údajov alebo schopnosť ich kontrolovať či sloboda a pluralita médií. „Relevantným faktorom je tiež história zahraničného investora, prípadná kontrola vlády tretieho štátu nad zahraničným investorom a podobne,“ cituje euractiv.sk ministerstvo hospodárstva z predkladacej správy k materiálu.

V prípade vzniku pochybností o vplyve priamej zahraničnej investície smerujúcej do iného členského štátu na bezpečnosť a verejný poriadok v Slovenskej republike má povinnosť kontaktné miesto adresovať svoje otázky a pripomienky k danej investícii dotknutému členskému štátu.

Slovensko je ideálny priestor na priemyselné investície, reagoval minister Sulík na investíciu Porsche

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info