fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Japonský premiér sa vzdáva mandátu pre vážne dôvody

Japonský premiér Šinzó Abe sa rozhodol rezignovať na funkciu premiéra.

Najdlhšie úradujúci predseda vlády krajiny vychádzajúceho slnka Šinzó Abe odstupuje z funkcie. Premiérske kreslo opúšťa po druhýkrát a príčinou sú opäť zdravotné problémy.

Správu priniesli v piatok agentúry Reuters i AFP s odvolaním sa na miestne zdroje, niekoľko hodín predtým, ako Abe svoju rezignáciu oficiálne oznámil. O svojom úmysle informoval kolegov z vládnucej Liberálno-demokratickej strany. Podľa japonskej televízie NHK, predstavitelia strany zvolali mimoriadnu schôdzu, aby  rozhodnutie predsedu vlády prediskutovali.

Abe v priebehu posledných 2 týždňov navštívil dvakrát nemocnicu, čo vyvolalo špekulácie, že sa jeho zdravotný stav zhoršil a či zvládne zastávať svoj úrad do konca funkčného obdobia, ktoré uplynie v septembri 2021.

Sestra Kim Čong Una má byť údajne ešte brutálnejšia ako on

Portál irozhlas.cz uviedol, že 65-ročný japonský premiér trpí ulceróznou kolitídou, čo je vážne ochorenie spôsobujúce chronický nešpecifický zápal črevnej sliznice.

Šinzó Abe je vo fukcii nepretržite už 7 rokov, do úradu nastúpil v roku 2012 po drvivom víťazstve vo voľbách. Zaujímavé je, že za premiéra ho zvolili už aj v roku 2006. Vtedy sa stal najmladším predsedom japonskej vlády od druhej svetovej vojny a zároveň prvým, ktorý sa narodil po vojne, píše ďalej irozhlas.cz.

Jeho pôsobenie sa však skončilo už po roku, odišiel takisto kvôli zdravotným problémom. Podľa japonskej televízie NHK už aj v roku 2007 na funkciu rezignoval z dôvodu chronického zápalového ochorenia.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 sa po správach o aktuálnej rezignácii premiéra Japonska prepadol o 2 percentá, dodáva portál irozhlas.cz.

Tajný telefonát medzi Putinom a Contem: „Európa nesmie zasahovať v Minsku“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info