fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Američania sa vzdávajú občianstva v rekordne veľkých počtoch

Ilustračné foto: pixabay.com

Američania sa vzdávajú svojho občianstva v húfoch kvôli neznesiteľnej politickej atmosfére a pretrvávajúcej kríze z obdobia Covid-19, ukazujú nové prieskumy, informuje portál RT.

Podľa správy spoločnosti Bambridge Accountants New York, firmy, ktorá sa špecializuje na dodržiavanie daňových predpisov v USA, sa v prvej polovici roku 2020 vzdalo svojho občianstva viac ako 5 800 Američanov, čo je v porovnaní s poslednými šiestimi mesiacmi roku 2019 dramatický nárast o 1 210 percent.

„Počas koronavírusu došlo k obrovskému zvratu v prípade amerického občianstva,“ uviedol Alistair Bambridge, partner účtovníckej firmy v New Yorku, ktorý poukázal na sporné politické prostredie, koronavírusovú pandémiu a nepriaznivé daňové predpisy.

„Obrovský nárast počtu vysťahovalcov z USA, ktorí sa podľa našich údajov vzdali občianstva, je vzhľadom na skutočnosť, že súčasná pandémia umožnila jednotlivcom čas prehodnotiť svoje vzťahy s USA, príliš veľký,“ poznamenal Bambridge.

MIMORIADNE: Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo prvú vakcínu proti Covid-19

Počet Američanov, ktorí sa v prvých šiestich mesiacoch roku 2020 vzdali svojho občianstva, bol viac ako dvojnásobný v porovnaní s rokom 2019, v ktorom iba 2 072 občanov „prerušilo vzťahy“ s USA. Podľa najnovšej vlny vysťahovalcov je rekordný nárast v prvom štvrťroku 2020, pričom druhý štvrťrok v roku 2020 je na druhom mieste.

Nárast počtu osôb, ktoré sa vzdali svojho občianstva – najmä medzi odhadovanými deviatimi miliónmi Američanov žijúcich v zahraničí – bol spôsobený najmä stále zaťažujúcimi daňovými pravidlami, uviedol Bambridge a poznamenal, že „pre mnohých Američanov je tento prienik príliš komplikovaný“.

Aj keď bezprecedentný počet Američanov zanechal svoje občianstvo, noví prisťahovalci zaznamenávajú výrazný nárast v poplatkoch za žiadosti, z ktorých niektoré sa zvýšili o viac ako 80 percent začiatkom tohto mesiaca.

Trumpa eskortovali z tlačovej besedy v Bielom dome, hrozilo nebezpečie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info