fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Irán vyzýva USA, aby kvôli súčasnej situácii zrušili sankcie voči Libanonu

Explózia v prístave libanonskej metropoly Bejrút. Foto: AP Photo/Hussein Malla/SITA

Teherán varoval pred politizáciou ničivého výbuchu v Bejrúte a argumentoval to tým, že Washington by mal zrušiť sankcie voči Libanonu, ak myslí vážne svoju pomoc národu pri zotavení sa z katastrofy, informuje portál RT.

„Ak je Amerika úprimná, pokiaľ ide o jej ponuku pomoci Libanonu, mala by zrušiť sankcie,“ uviedol v pondelok počas tlačovej konferencie hovorca ministerstva zahraničných vecí Abbás Mousavi.

V odpovedi na otázku o návšteve francúzskeho prezidenta Emmanuala Macrona v Bejrúte hovorca uviedol, že „niektoré krajiny sa snažia tento výbuch politizovať pre svoje vlastné záujmy“. Macron čelil kritike za to, že využil svoju návštevu na vyjadrenie sympatie s protivládnymi demonštrantmi. Tvrdil tiež, že o budúcnosti krajiny „sa rozhoduje teraz“.

Demonštranti v Bejrúte sa opäť pokúsili zaútočiť na parlament, pričom pri ňom založili požiar (VIDEO)

Washington minulý týždeň oznámil, že po výbuchu začal Libanonu poskytovať pomoc. Humanitárna pomoc je však v rozpore so sankciami USA uvalenými na Hizballáh, ktorý je súčasťou libanonskej vlády. V dôsledku toho Pentagón tvrdil, že pri poskytovaní pomoci Libanonu je potrebné postupovať obozretnejšie a vyjadril „obavy, ku ktorým by pomoc smerovala“.

Bejrút je v súčasnosti otrasený demonštráciami po výbuchu, pri ktorom zahynulo viac ako 200 ľudí a mesto zmenil na trosky. Veľvyslanectvo USA v Bejrúte v sobotu vyjadrilo solidaritu s protivládnymi protestujúcimi a zároveň vyzvalo všetky strany, aby sa „zdržali násilia“.

Protesty už viedli k rezignácii niekoľkých ministrov, pričom poslednou je ministerka spravodlivosti Marie Claude Najmová.

Bieloruská polícia pri demonštráciách zadržala 3000 ľudí; mnohí utrpeli zranenia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info