HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zrážky na hraniciach Azerbajdžanu s Arménskom si vyžiadali najmenej 16 obetí

Na snímke zo 14. júla 2020 dym stúpa počas ostreľovania arménskych síl v azerbajdžanskom regióne Tovuš. / TASR (AP)

Najmenej 16 ľudí prišlo o život počas dvoch dní bojov na hraniciach Azerbajdžanu s Arménskom, pri ktorých bolo použité delostrelectvo a drony. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

K prvým ozbrojeným stretom došlo v nedeľu. Azerbajdžan vyhlásil, že v dôsledku bojov prišlo o život 11 jeho vojakov a jeden civilista. Arménsko v utorok hlásilo štyroch mŕtvych vojakov.

Najnovšie boje sa odohrali v regióne Tavuš ležiacom na severozápade Arménska, severne od sporného územia Náhorného Karabachu, o ktoré tieto postsovietske krajiny v 90. rokoch viedli krvavú vojnu. Zo začatia paľby sa navzájom obviňujú obe krajiny.

Arménsko tvrdí, že Azerbajdžan zaútočil dronmi na civilnú infraštruktúru v meste Berd v zmienenej provincii Tavuš. Jerevan okrem toho obvinil azerbajdžanskú armádu z toho, že používa civilistov ako ľudské štíty. Podľa Arménov podnikol Azerbajdžan aj kybernetické útoky na webové stránky arménskej vlády.

Peking tvrdí, že USA sa snažia „narušiť mier“ v Juhočínskom mori po tom, čo Washington formálne odmietol čínske teritoriálne nároky

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev zase v pondelok obvinil z vyvolávania potýčok Arménsko a varoval, že za ne ponesie zodpovednosť. Zrážky pritom označil za „ďalšiu arménsku provokáciu“.

K okamžitému prímeriu vyzýva obe bojujúce strany aj OSN či Rusko. Generálny tajomník OSN António Guterres „žiada všetky zúčastnené strany, aby podnikli okamžité kroky na zmiernenie tejto situácie a zdržali sa provokačnej rétoriky“. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zase v utorok vyhlásil, že „Moskva je hlboko znepokojená pretrvávajúcimi bojmi a je pripravená zhostiť sa úlohy mediátora“.

Vzťahy oboch susedných krajín už od rozpadu Sovietskeho zväzu komplikujú najmä spory o Náhorný Karabach, odštiepenecký región Azerbajdžanu, ktorý je pod kontrolou miestnych arménskych separatistov. Vojna o Náhorný Karabach z rokov 1988 až 1994 si vyžiadala najmenej 30.000 obetí na životoch. V oblasti odvtedy platí krehké prímerie.

Trump podpísal zákon o sankciách voči Číne a odňal obchodné výsady Hongkongu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info