HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Volebná komisia v Bielorusku odmietla zaregistrovať Babaryku za kandidáta na prezidenta

Maria Kolesnikova, reprezentatka Viktora Babarika gestikuluje po zasadnutí volebnej komisie v bieloruskom Minsku 14. júla 2020. / TASR (AP)

Bieloruská ústredná volebná komisia odmietla v utorok zaregistrovať kandidatúru Viktara Babaryku, ktorý sa chcel uchádzať o prezidentský úrad v augustových voľbách, informovala agentúra AFP.

Volebná komisia jednohlasne odmietla Babarykovu kandidatúru. Bývalého riaditeľa banky Belgazprombank médiá považovali za hlavného rivala dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka. Dôvodom odmietnutia kandidatúry je vyšetrovanie Belgazprombanku v súvislosti s podozrením z daňových únikov a prania špinavých peňazí.

Belgazprombank je najväčšia banka v Bielorusku a je dcérskou spoločnosťou ruského energetického gigantu Gazprom. Minulý týždeň polícia v tejto súvislosti Babaryku a jeho syna Edvarda zadržala a predviedla na výsluch.

Spravodajský portál Novaja gazeta informoval, že Babarykovcov zadržali vo štvrtok ráno po tom, ako volebnej komisii odovzdali ďalšie hárky s podpismi na podporu kandidatúry Viktara Babaryku v prezidentských voľbách. Po zadržaní ich oboch previedli na výsluch na oddelenie vyšetrovania finančnej trestnej činnosti pôsobiace v rámci Výboru štátnej kontroly (KGK).

Vyšetrovanie Belgazprombanku a ďalších spoločností Babaryka minulý týždeň označil za „nátlakovú taktiku“. Zdôraznil, že banka za jeho vedenia prešla auditmi bieloruských i zahraničných spoločností a voči jej činnosti nikdy nemali výhrady ani bieloruské vládne orgány.

Spravodajca OSN pre slobodu prejavu obvinil Trumpa z útokov na médiá

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info