HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rast cien na Slovensku sa naďalej spomaľuje

Ilustračné foto - TASR

Rast cien na Slovensku sa naďalej spomaľuje. Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien totiž v júni dosiahla na medziročnej báze 1,8 %, kým v máji bola na úrovni 2 %.

Od začiatku roka tak inflácia už spomalila o 1,2 percentuálneho bodu. V priemere za prvý polrok spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne stúpli o 2,3 %. Medzimesačne v júni oproti máju ceny dokonca mierne klesli o 0,1 %, kým v máji rástli o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

V medziročnom porovnaní stúpli najmä ceny rozličných tovarov a služieb o 4,6 % a vzdelávania o 4,5 %. Oproti vlaňajšiemu júnu zdraželi tiež potraviny a nealkoholické nápoje, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a zdravotníctvo zhodne o 2,6 %, pošty a spoje o 2 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 1,8 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,9 %. Klesli ceny v doprave o 5,4 % a odevov a obuvi o 0,2 %.

Medzimesačne v júni oproti máju sa zvýšili ceny v zdravotníctve o 1,2 %, zdraželi tiež rozličné tovary a služby o 1,1 %, doprava o 0,9 %, reštaurácie a hotely o 0,7 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,6 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 %. Naopak klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,5 %, odevov a obuvi o 0,6 %, alkoholických nápojov a tabaku a rekreácie a kultúry zhodne o 0,4 % a ceny vzdelávania o 0,2 %. Ceny za pošty a spoje zostali na májovej úrovni.

Novelu upravujúcu možnosti odvolania komisára pre deti prerokuje plénum v zrýchlenom režime

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júni dosiahla 1,8 %, pričom v máji to bolo 2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júni 1,2 %, v máji bola na úrovni 0,9 %.

Pod júnové spomalenie inflácie sa podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) podpísalo najmä výrazné zníženie dynamiky rastu cien potravín. „Zníženie cien zaznamenali najmä zelenina a mäso. Pri mäse odznieval ponukový šok. Ceny potravín by mohli aj v nasledujúcich mesiacoch pôsobiť tlmiaco na cenový vývoj,“ konštatovali v komentári.

Naopak, krátkodobé dno už prekonali ceny pohonných látok, ktoré už v júni medzimesačne rástli a pôsobili proti výraznejšiemu spomaleniu inflácie. „V nasledujúcich mesiacoch predpokladáme postupný mierny rast cien pohonných látok,“ uvádzajú analytici NBS.

František Borbély trest za členstvo v skupine sýkorovcov nedostal

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka je tak možné očakávať, že medziročná inflácia v júli už ďalej spomaľovať nateraz nebude. Infláciu by totiž mali podporiť spomínané drahšie pohonné hmoty a neočakáva sa už ani výraznejšie zlacňovanie pri potravinách.

„Ceny potravín by mali síce sezónne zlacňovať aj v júli, avšak na rozdiel od júna už neočakávame, žeby to malo byť nad rámec tradičnej sezóny,“ uviedol s tým, že smerom k záveru roka by sa však rast spotrebiteľských cien mohol predsa len ďalej zmierňovať.

V nasledujúcich mesiacoch by sa totiž do dopytovej inflácie mohol postupne čoraz viac premietať i slabší ekonomický rast a očakávané zvoľnenie silného rastu miezd v komerčnej časti ekonomiky, čo by mohlo ďalej podporiť dezinfláciu.

Na Slovensku v pondelok pribudlo šesť prípadov nákazy novým koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info