HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER PORADŇA SLOVENSKO

Stovky modelov áut majú problém, zlodeji ich dokážu jednoducho ukradnúť

Ilustračný obrázok, Zdroj: Pixabay

Bezkľúčové odomykanie a štartovanie áut „keyless systém“ má svoje slabiny, ktoré dokážu využiť zlodeji. Nemecká automobilová asociácia ADAC vyrukovala minulý rok s prieskum, z ktorého vyplýva, že až 97 percent modelov áut sa dá ukradnúť so zariadením, ktorého výroba stojí menej ako 100 eur. 

Časopis Auto Bild teraz priblížil výsledky nového testu ADACu z prvého polroka 2020. Experti sa v teste zamerali na zabezpečenie 260 modelov áut ale aj motocyklov. Výsledky ukázali, že v porovnaní s prieskumom z minulého roka sa v tejto oblasti prakticky stále nič zásadné nezmenilo a automobilky problém nezačali riešiť. 

Na druhej strane platí, že automobily, ktoré sú odomykané a zamykané diaľkovým centrálnym zamykaním, a štartujú sa klasickým otočením kľúča, sú oproti modernej keyless technológii bezpečnejšie. 

Bödör svoje zadržanie zrejme očakával, pravdepodobne sa chystal aj na útek

Pri keyless systéme môžu zlodeji využiť zosilňovač a smerovač signálu. Vďaka jednoduchej technológii dokážu preniesť otvárací či štartovací kód, ktorý vysiela kľúč, aj na väčšiu vzdialenosť. Napríklad ak sa kľúč nachádza v blízkosti dverí domu, potenciálni zlodeji môžu pristúpiť k dverám, signál z kľúča zachytiť a následne ho nasmerovať do vozidla. 

Auto Bild približuje, že napriek všeobecným problémom sa v tomto smere zlepšil napríklad Volkswagen najmä pri pri modeli Golf. Ôsma generácia Golfu využíva ultraširokopásmovú komunikáciu (UWB) medzi kľúčom a vozidlom, ktorá je odolnejšia. Dokáže totiž zistiť, ako ďaleko sa reálne kľúč nachádza a pri istej vzdialenosti vozidlo neodomkne. 

Okrem Volkswagenu sa novou technológiou zabezpečenia môže pochváliť napríklad aj koncern Jaguar Land Rover (JLR). Ide najmä o modely Jaguar i-Pace či E-Pace, či Land Rover Discovery a Range Rover.  

Na Slovensku je oficiálne aktuálne 380 chorých na COVID-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info