HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Novinára Safronova v Rusku oficiálne obvinili z vlastizrady

Na archívnej snímke zo 7. júla 2020 v Moskve bývalý ruský novinár Ivan Safronov stojí medzi mrežami v súdnej sieni. / TASR (Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency photo via AP, File)

Vyšetrovatelia vzniesli oficiálne obvinenie z velezrady voči poradcovi riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, novinárovi Ivanovi Safronovovi. Informovala o tom v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na Safronovovho právnika.

„Môjho klienta obvinili v vlastizrady podľa článku 275 ruského trestného zákonníka,“ povedal Safronovov právnik Ivan Pavlov a dodal, že jeho mandant akúkoľvek vinu odmieta.

V prípade uznania za vinného hrozí Safronovovi až 20 rokov odňatia slobody v trestaneckej kolónii. Safronova, ktorý v minulosti pôsobil ako novinár v redakciách denníkov Vedomosti a Kommersant, zadržali 7. júla na základe podozrenia z vlastizrady, pripomína TASS. Moskovský súd neskôr rozhodol, že bude vo vyšetrovacej väzbe až do 6. septembra.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) má podozrenie, že Safronov odovzdával informácie vojenského charakteru českým tajným službám. Podľa vyšetrovateľov koncovým príjemcom týchto informácií boli Spojené štáty. Podľa advokáta Pavlova neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Safronov nejaké materiály českým agentom skutočne odovzdal.

Britskí policajti ignorovali moderné otroctvo v textilných manufaktúrach. Báli sa obvinenia z rasizmu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info