HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína uvalila odvetné sankcie na amerických kongresmanov

USA Čína
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Čína oznámila v pondelok odvetné sankcie voči predstaviteľom USA, ktoré uvalila na troch republikánskych senátorov a diplomata v súvislosti s prehlbujúcim sa sporom okolo zaobchádzania Pekingu s ujgurskou menšinou. Informovala o tom agentúra AFP.

Sankcie sa týkajú senátorov Marca Rubia a Teda Cruza a člena Snemovne reprezentantov Chrisa Smitha, ktorí patria k najotvorenejším kritikom Číny v americkom Kongrese, ako aj vyslanca USA pre náboženskú slobodu vo svete Sama Brownbacka. Čína im okrem iného zakázala vstup na svoje územie, uviedla agentúra AP.

Nové opatrenia oznámila Čína niekoľko dní po tom, ako Spojené štáty uvalili zákaz vydávania víz a zmrazenie aktív na viacero čínskych predstaviteľov vrátane šéfa komunistickej strany v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Tento krok je „reakciou na nesprávne konanie USA“, uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing na tlačovom brífingu.

Vrchný veliteľ hnutia Hamas prebehol k Izraelu. Ukradol „nebezpečné dokumenty“

„Vyzývame USA, aby okamžite odvolali svoje nesprávne rozhodnutie a upustili od slov a činov, ktoré zasahujú do vnútorných záležitostí Číny a poškodzujú jej záujmy,“ dodala.

Sankcie budú uplatnené aj voči výboru amerického Kongresu pre Čínu, ktorý monitoruje situáciu v oblasti ľudských práv v tejto ázijskej krajine.

Americký prezident Donald Trump v júni podpísal zákon umožňujúci zavádzať sankcie voči Pekingu pre utláčanie a porušovanie práv Ujgurov v ich domovskom regióne Sin-ťiang.

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Japonsko oficiálne pripravuje úplne novú stíhačku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info