HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Patrik Pachinger z kauzy tunelovania nebankoviek zostáva vo väzení

Patrik Pachinger. OTO TASR - Dušan Hein

Odsúdený Pachinger nemal dobré hodnotenie z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, podľa súdu nepreukázal svoje polepšenie a tak nie je možné od neho v prípade podmienečného prepustenia očakávať riadny život.

Patrik Pachinger, odsúdený na sedem rokov väzenia za podvod v kauze skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, zostáva naďalej za mrežami. Okresný súd v Trnave dnes jeho žiadosť o podmienečné prepustenie zamietol, pretože neboli splnené materiálne podmienky.

Pachinger v reakcii na rozhodnutie súdu uviedol, že proti uzneseniu podá sťažnosť. Podľa hovorkyne Krajského súdu v Trnave Jany Kondákorovej o nej bude rozhodovať Krajský súd v Trnave.

Odsúdený Pachinger nemal dobré hodnotenie z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Leopoldove, podľa súdu nepreukázal svoje polepšenie a tak nie je možné od neho v prípade podmienečného prepustenia očakávať riadny život.

NAKA sa zaoberá prípadmi úplatkov vo výške viac ako 12 miliónov eur

Sedemročný trest odňatia slobody mu uplynie v septembri tohto roku. Jeho žiadosť o podmienečné prepustenie súd zamietol aj pred rokom. Na Okresnom súde Bratislava I. čelí ďalšej obžalobe, podľa ktorej mal v desiatich prípadoch od poškodených vylákať finančné prostriedky v celkovej sume vyše 950-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd odsúdil v kauze skrachovaných nebankových spoločností Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Brtva je v súčasnosti už na slobode.

V prípade Pachingera a Brtvu potvrdil tresty aj Najvyšší súd SR (NS SR). Jozefa M. najskôr pre jeho zdravotný stav vyčlenili na samostatné konanie. Následne NS SR v marci 2019 oznámil, že konanie proti Jozefovi M. z dôvodu jeho zdravotného stavu zastavili.

Konanie voči obžalovanému bolo obnovené tento rok, na verejné zasadnutie 1. júla sa však Jozef M. nedostavil z dôvodu jeho hospitalizovania v Českej republike. Najvyšší súd ešte predtým vydal na neho zatýkací rozkaz, na základe ktorého bol v Česku zadržaný, do väzby ho však nevzali. Ďalšie verejné zasadnutie v prípade Jozefa M. je na NS SR vytýčené na 29. júla.

Útočníka z incidentu v Bratislave dali na psychiatriu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info